|

Гемофільна інфекція

Гемофільна інфекція є однією з хвороб, вакцинація проти якої внесена до обов’язкового календаря щеплень. На даний час зустрічається гемофільна інфекція досить рідко, проте небезпеку становить те, що в більшості випадків вона зумовлює розвиток важких ускладнень, а в деяких випадках навіть може бути смертельно небезпечною. Тому важливо знати про це захворювання, щоб Ви мали змогу захистити свою дитину.

Що собою являє гемофільна інфекція?

Гемофільна інфекція або Hib – інфекція – це гостре інфекційне захворювання, збудником якого є гемофільна паличка типу b. У половини дітей захворювання проявляється розвитком менінгіту (запалення мозкових оболонок), епіглотиту (запалення надгортанника), пневмонії (запалення легень), септичного артриту (запалення суглобів), отиту (запалення вуха), гнійного перикардиту (запалення серцевої сумки). Передається  інфекція повітряно-крапельним шляхом, тобто шляхом вдихання повітря, що містить збудник.

Які симптоми характерні для гемофільної інфекції?

Симптоми захворюванн будуть залежати від того, який саме тип захворювання виникає.

Менінгіт – запалення оболонок головного та спинного мозку. Для менінгіту характерні такі симптоми як лихоманка, блювання, головний біль, підвищена дратівливість дитини, судоми, надмірна сонливість, ригідність потиличних м’язів (неможливість доторкнутись підборіддям до грудей).

Пневмонія – це запалення легеневої тканини. Гемофільна паличка є другим за частотою збудником, що викликає пневмонію у дітей. Симптоми пневмонії включають: лихоманку, кашель з виділенням мокротиння, задишку, загальну слабкість. Доволі часто супроводжується розвитком гнійного плевриту (запалення оболонок легень).

Епіглотит – це запалення надгортанника. Зустрічається найчастіше у дітей віком від 2 до 6 років.  Першими симптомами, що можуть вказувати на епіглотит є сильний біль у горлі та лихоманка (зазвичай температура вище 38.5°C), пізніше з’являється свистяче шумне дихання.  Також внаслідок набряку надгортанника може виникати утруднення ковтання, з’являється слинотеча та різке звуження дихальних шляхів, що може призводити до кисневого голодування та навіть до смерті.

Коли звернутися до педіатра або сімейного лікаря?

Зателефонуйте або проконсультуйтеся зі своїм педіатром чи сімейним лікарем, якщо:

  • Ваша дитина виглядає або почуває себе хворою;
  • у дитини спостерігається утруднене дихання;
  • значно утруднене ковтання рідини або слини;
  • спостерігається ригідність потиличних м’язів (дитина не може дотягнутися підборіддям до грудей);
  • є ознаки зневоднення (значна сухість слизових оболонок; дитина не має сліз, щоб плакати; відсутнє сечовипускання більше, ніж 8 годин);
  • з’явився висип чи фіолетові (або багряні) плями  на шкірі;
  • у дитини в анамнезі є серповидно-клітинна анемія, ВІЛ-інфекція, проводилася хіміотерапія, трансплантація органів, був тривалий прийом стероїдів;
  • температура тіла вища за 40 °С і не знижується протягом 2 годин після прийому жарознижуючих препаратів або ж у дитини є лихоманка довше, ніж 3 дні;
  • Ваша дитина не може пити та приймати ліки через сильний біль у горлі;
  • є осиплість голосу;
  • є рожевий висип у ротовій порожнині;
  • у дитини є біль у вухах або в пазухах носа;
  • вік дитини до 2-х років;

Як доглядати за дитиною з гемофільною інфекцією?

Лікування гемофільної інфекції  за допомогою лікарських засобів здійснюється у стаціонарах лікарень та залежить від типу  та важкості інфекції.

Як захистити дитину від гемофільної інфекції

Найкраще, що ви можете зробити для вашої дитини – це захистити її від цієї хвороби шляхом вакцинації. В нашій країні вакцинація проти гемофільної інфекції є обов’язковою та занесена до календаря щеплень. Проводять імунопрофілактику проти цієї хвороби у 2, 4 та 12 місяців. Якщо по певним причинам Ви не змогли провести вакцинацію своєму малюку в цей час, то бажано це зробити у будь-якому випадку до 5 років.

Більш детально читайте Вакцина для профілактики Hib-інфекції

Також Вас може зацікавити Загальні поради батькам щодо вакцинації