Як покращити сон дитині?
Батьки дуже часто скаржаться на розлади сну їх дитини. Це дійсно актуальна проблема, бо дві-три дитини з десяти мають значні труднощі зі сном. В цілому кожна друга дитина до двох років має ті чи інші порушення нічного сну.
Порушення сну у дітей
Поганий дитячий сон, особливо вночі (інсомнія) – це дійсно найбільш виснажливе випробування батьківства. Депривація (позбавлення) сну для дорослих стає важким стресовим фактором, який може навіть стати причиною депресії. Та й дітям безсоння або порушення якості сну не стає на користь.
Діти, які недосипають або мають порушення якості нічного сну, зазвичай і вдень мають зміни поведінки, поганий настрій, вони можуть бути млявими, дратливими, неуважними.
На щастя або на жаль, причиною більшості проблем з дитячим сном є не медичні, а педагогічні та психологічні розлади у абсолютно здорових дітей.
Якщо дитина відмовляється лягати в ліжко, коли настає час (супротив сну), або довго не може заснути та потребує допомоги батьків, або часто просинається вночі – то такі розлади сну мають назву поведінкове безсоння.
Лікування поведінкового безсоння
Звертаючись з цією проблемою до лікаря, батьки зазвичай чекають від нього чарівної пігулки, після якої їх дитина починає міцно спати. Ви навіть не підозрюєте, наскільки багато можете зробити самостійно. Разом с тим слід визнати, що саме батьки можуть сприяти формуванню цих поширених проблем зі сном у власної дитини.
Поведінкове безсоння лікується не пігулками, а зміною режиму дня та відношення до дитячого сну. Але змінити звичний порядок не так просто, як здається, і виконати всі поради, звісно, значно важче, чим дати дитині снодійне. Але ж ми не про легкість, а про формування здорових звичок сну, а це мають і можуть зробити лише батьки дитини. І ніякий експерт з питань сну не замінить батьків в цьому питанні.
Корисні поради, які покращують сон дитини
- Встановіть постійний час для сну. Найкраще, якщо дитина буде засинати з 20.00 до 21.00. Це час секреції мелатоніну – гормону сну.
- Встановіть суворий, послідовний і щоденно повторюваний та незмінний ритуал засинання. Він триває близько 30 хвилин і традиційно включає купання, чищення зубів, читання казок, співання колискової. Допомагає формуванню ритуалу так звана «сонна іграшка» – це предмет, який асоціюється зі сном (м’яка іграшка, ковдра).
- Подбайте про комфортні умови в кімнаті, де спить дитина. Постійний рівень шуму, комфортні температура та вологість, штори на вікнах допоможуть дитині мати добрий сон.
- Виключіть всі подразники і збуджуючі ігри за 1-2 години до сну.
- Виключіть продукти, що містять кофеїн.
- Забезпечте достатню фізичну активність та спілкування з дитиною протягом дня.
- Якщо дитина погано спить вночі – не вкладайте її спати вдень, якщо це не обов’язково для нормального розвитку (у віці після 4-5 років життя)
- Не укладайте спати дитини голодною, але і важка їжа менш, ніж за 2 години до сну порушує сон.
- Дайте можливість дитині навчитися засинати самій, в тому числі, якщо вона прокинеться вночі.
- Складіть план щодо поліпшення сну (навчити самостійного засинанню, відучити приходити вночі в батьківське ліжко, не вимагати уваги батьків вночі, інше) і наполегливо дотримуйтесь його.
- Для нормалізації режиму засинання може знадобитися від кількох тижнів до місяця, тому не впадайте у відчай, якщо відразу не виходить.
- Будьте терплячі і послідовні.
- Позитивно підкріплюйте успіхи дитини в засипанні.
Якщо всі Ваші спроби не мають результату, якщо Ви виснажені та зневірились у власних силах – зверніться за консультацією до педіатра або спеціаліста з дитячого сну та отримайте рекомендації з питань сну Вашого малюка. Настане час і Ваша дитина почне спати міцно і самостійно!