Круп або ларингіт
Круп — досить поширене захворювання в маленьких дітей. Навряд чи Ви за дитинство свого малюка не зустрінетесь із цим захворюванням. З огляду на те, що круп є досить некомфортним станом, бо частіше його симптоми виникають раптово вночі, і вони можуть бути небезпечним для Вашої дитини, необхідно завжди бути до нього готовим.
Що таке круп?
Круп — це захворювання, при якому виникає набряк гортані (частини дихальних шляхів, у якій утворюється наш голос) та трахеї (найбільшої за діаметром дихальної трубки, що відходить, одразу після гортані). Набряк призводить до того, що дихальні шляхи в місці голосових зв’язок стають звуженими, що й робить дихання шумним і важким. Найчастіше це захворювання викликано вірусною інфекцією (тобто застудою).
Діти найчастіше хворіють на круп у віці від 1 до 5 років. У міру дорослішання дитини круп виникає не так часто, тому що гортань і трахея стають більшими, і набряк рідше заважає диханню.
Які симптоми спостерігаються в дитини, що має круп?
До симптомів крупу належать:
- «гавкаючий» кашель;
- утруднене дихання;
- шумне дихання на вдиху (стридор);
- захриплість голосу.
Виразність симптомів крупу залежить від його типу.
Вірусний круп
Це найпоширеніший вид крупу. Він викликається вірусною інфекцією, що призводить до виникнення запалення в гортані та трахеї. Типово вірусний круп розпочинається зі звичайних симптомів застуди, таких як: закладеність носа, нежить, кашель, що згодом перетворюється у «гавкаючий» кашель. Голос Вашої дитини при цьому стає хрипким, а дихання — шумним. Кожного разу під час вдиху можна почути грубий звук, що називається стридором. Більшість дітей з вірусним крупом не мають високої температури тіла, але іноді може спостерігатися її підвищення до 40 °C.
Спазматичний круп
Вважається, що цей тип крупу викликаний алергією або рефлюксом зі шлунка. Зазвичай він дуже лякає дітей, бо з’являється раптово, найчастіше — серед ночі. Ваша дитина може лягти спати здоровою і зненацька прокинутися за кілька годин, задихаючись. При цьому типі крупу так само спостерігається захриплість голосу і може бути чутно стридор, є «гавкаючий» кашель. Більшість дітей зі спазматичним крупом не має підвищення температури тіла та виражених ознак застуди. Такий тип крупу може повторюватися. Він досить схожий на напади астми, і часто його симптоми зменшуються під час використання ліків від алергії або рефлюксу.
Круп зі стридором
Стридор часто зустрічається при легкому крупі, особливо коли дитина плаче або активна. Але якщо стридор перебуває у стані спокою, це може бути ознакою більш важкого крупу. Оскільки зусилля Вашої дитини для дихання збільшуються, вона може перестати їсти та пити, а також може занадто втомитися, щоб кашляти, і тоді Ви почуєте посилення стридору з кожним вдихом.
Небезпека крупу зі стридором полягає в тому, що іноді дихальні шляхи можуть набрякати настільки, що дитина буде ледве дихати. У найважчих випадках вона не отримуватиме достатньої кількості кисню. Якщо це станеться, Вашій дитині знадобиться лікування в лікарні. На щастя, найважчі випадки крупу трапляються не дуже часто.
Лікування крупу в домашніх умовах
Якщо Ваша дитина прокидається посеред ночі із симптомами крупу, заспокойте її. Забезпечення спокою дитини допоможе їй краще дихати.
Ви можете спробувати наступні способи для заспокоєння дитини:
- обійняти дитину або потерти їй спинку;
- заспівати улюблену пісню;
- сказати заспокійливі слова, такі як: «Мама тут, у тебе все буде добре»;
- запропонувати улюблену іграшку.
Якщо у Вашої дитини лихоманка (температура 38 °C або вище), дайте їй за потреби парацетамол або ібупрофен (для дітей старше 6 місяців). Переконайтеся, що дитина п’є рідину, аби уникнути зневоднення.
Раніше також рекомендували включати гарячий душ у ванній кімнаті для того, щоб вона наповнилася парою, і сидіти там з дитиною дихати зволоженим повітрям. На сьогодні немає досліджень, які б довели ефективність цього методу лікування крупу. Також немає досліджень, які б довели, що дихання вологим прохолодним нічним повітрям допомагає поліпшити дихання. Але це набагато краще, ніж сухе тепле повітря кімнати, яке зазвичай спостерігається в наших будинках під час опалювального сезону. Тому відкрите вікно буде завжди покращувати стан Вашої дитини.
Коли звернутися до педіатра або сімейного лікаря?
Якщо Ви стурбовані тим, що круп у Вашої дитини не покращується, зверніться до свого сімейного лікаря, або лікаря-педіатра, або до найближчого відділення невідкладної допомоги (навіть посеред ночі).
Також зателефонуйте або зверніться до лікаря в разі, якщо у Вашої дитини:
- свист під час дихання, який стає голоснішим з кожним вдихом;
- дитина не може розмовляти через задишку;
- здається, що дитині важко перевести подих;
- синюшний колір губ чи нігтів;
- стридор у спокої;
- тече слина або занадто складно ковтати слину.
Які ліки можна використовувати, якщо у Вашої дитини круп?
Для зменшення набряку дихальних шляхів дитині можуть бути призначені стероїдні ліки, які часто називають «гормонами». Цими ліками можна робити інгаляції через небулайзер, також їх можна приймати всередину у вигляді сиропу чи таблеток, або вводити шляхом ін’єкції. Лікування кількома дозами стероїдів не повинно зашкодити Вашій дитині та має швидко призвести до покращення стану та зменшенню симптомів. До того ж застосування цих ліків може зменшити потребу у використанні інших ліків та вплинути на час перебування дитини в лікарні або у відділенні невідкладної допомоги.
Лікар-педіатр або лікар з відділення невідкладної допомоги можуть зробити Вашій дитині інгаляцію з адреналіном для зменшення набряку. Після такої процедури слід спостерігати за дитиною протягом 3-4 годин, аби переконатися, що симптоми крупу не повертаються: тому Вам доведеться затриматися на деякий час у лікарні.
При спазматичному крупі Ваш лікар може порекомендувати ліки від алергії або рефлюксу.
Антибіотики не є корисними для лікування крупу, оскільки вони використовуються для лікування захворювань, викликаних бактеріями. Ми ж пам’ятаємо, що круп майже завжди викликаний вірусом, алергією або рефлюксом. Сиропи від кашлю також не є корисними і навіть можуть нашкодити здоров’ю Вашої дитини.