Норми дихання у дітей

Що таке частота дихання?

Наш дихальний цикл складається з вдиху і видиху. Під частотою дихання розуміють кількість вдихів за 1 хвилину.

Як регулюється частота дихання?

За контроль частоти дихання відповідає спеціальний дихальний центр, що розташований у головному мозку. Коли рівень кисню в крові стає низьким або рівень вуглекислого газу високим, дихальний центр дає сигнали збільшити частоту дихання.

Навіщо потрібно рахувати частоту дихання?

Частота дихання — це життєво важливий показник стану здоров’я дитини, тому лікарі завжди її рахують.

Особливості частоти дихання в дітей

Частота дихання залежить від віку дитини. Чим молодша дитина, тим швидше у неї дихання. Легені у дитини маленькі, тому забезпечення необхідного газообміну і підтримка достатнього рівня кисню здійснюється за рахунок частого дихання. Але з віком легені збільшуються і частота дихання у дитини відповідно зменшується.

Для малюків також типовим є нерівномірне дихання, яке також називають «періодичне дихання». Це означає, що в дітей можуть бути періоди, коли вони дихають повільніше, ніж зазвичай, а потім протягом декількох хвилин дихають набагато швидше, ніж зазвичай. Крім того, у немовлят перших місяців життя, особливо передчасно народжених, можуть спостерігатись періодичні паузи в диханні (апное) до 10–15 секунд. Це зазвичай нормально та обумовлене незрілістю нервової системи і дихального центру. 

Такі особливості дихання малюків можуть лякати батьків. Зазвичай це нормально, якщо у Вашої дитини немає інших симптомів захворювання, але якщо Вас турбує дихання дитини  — проконсультуйтесь з лікарем.

Частота дихання в дітей змінюється також залежно від активності і за багатьох хвороб.

Як проводять вимірювання частоти дихання?

Підрахунок частоти дихання можна виконувати кількома способами. Медичні працівники зазвичай використовують стетоскоп, який ставлять на грудну клітку дитини або підносять їй до рота. Крім того, частоту дихання можна підрахувати, якщо покласти руку на живіт дитині і слідкувати за рухами. Коли дитина вдихає, то живіт піднімається (збільшується) і, відповідно, Ваша рука також буде підніматись. Можна вести підрахунок, просто спостерігаючи за рухами живота та/або грудної клітки або прислухаючись до звуків дихання. 

Вважається, що спостереження за рухами грудної стінки або живота є кращим, ніж аускультація, оскільки вона може стимулювати дитину, помилково підвищуючи частоту.

У дітей, особливо раннього віку, слід виконувати підрахунок частоти дихання протягом повних 60 секунд. Для більш точного результату підрахунок варто проводити під час сну або в стані спокою.

Яка частота дихання є нормальною?

Вік дитиниСередня нормальна частота дихання, ударів за хвилину
0–3 місяці34–57
3–6 місяців33–55
6–9 місяців31–52
9–12 місяців30–50
12–18 місяців28–46
18–24 місяці25–40
2–3 роки22–34
3–4 роки21–29
4–6 років20–27
6–8 років18–24
8–12 років16–22
12–15 років15–21
15–18 років13–19
Нормальна частота дихання для здорової дитини

Увага!

Частота дихання ніколи не оцінюється окремо від інших життєво важливих показників та симптомів.

Про що свідчить прискорене дихання (тахіпное)?

Постійна частота дихання, що перевищує верхню межу норми, як правило, свідчить про захворювання дихальних шляхів. Також тахіпное може виникнути внаслідок порушення обміну речовин, ендокринної патології, інфекційного захворювання, високої температури або захворювання серця.

Всесвітня організація охорони здоров’я наводить наступні критерії для тахіпное: коли частота дихання перевищує 60 за 1 хвилину у дітей до 2 місяців; 50 за 1 хвилину у дітей 2-12 місяців і 40 – у дітей 1-5 років.

Коли частота дихання зменшується (брадіпное)?

Частота дихання в нормі зменшується під час глибокого сну. Вона може бути менша за норму в спортсменів. Частота дихання зменшується при деяких ендокринних захворюваннях і порушеннях обміну речовин, при переохолодженні, а також при прийомі деяких ліків, що пригнічують дихальний центр. Брадіпное може бути симптомом багатьох загрозливих для життя станів: травми голови, менінгоенцефаліту або шоку.

Коли слід звертатись до лікаря?

  • Дитина має кашель і прискорене дихання;
  • Дитина має високу температуру і прискорене дихання;
  • Дитина виглядає дуже хворою і має зміни поведінки;
  • Дитина під час сну має паузи в диханні, які перевищують 10 секунд, або після паузи Ви чуєте гучний храп;
  • Ви періодично чуєте хрипи або інші ненормальні звуки дихання, але дитина почуває себе в цілому нормально;
  • Ви хвилюєтесь, що дитина має якісь розлади дихання.

Негайно звертайтесь за невідкладною медичною допомогою та викликайте швидку за номером 103, якщо:

  • Дитина часто дихає, виглядає наляканою або скаржиться на важкість у грудях чи утруднене дихання;
  • Дитина має вимушену позу, наприклад, спирається на руки для полегшення дихання;
  • Дитина має утруднене дихання, втяжіння міжреберних проміжків під час дихання та/або напружує м’язи шиї і грудної клітки під час дихання;
  • Ви чуєте хрипи або інші ненормальні звуки дихання і дитина виглядає дуже хворою;
  • Ви майже не чуєте, як дихає дитина, та не можете її розбудити.