|

Як зрозуміти, що новонароджений не голодний?

Батьки, особливо при народженні першої дитини, дуже часто хвилюються, чи достатньо малюку грудного молока і чи не потрібно догодовувати його сумішшю. А у випадку, коли дитина часто плаче, вони можуть навіть зневірюватися у своїх силах і починати давати суміш у випадку, коли вона не потрібна.

Водночас, є об’єктивні критерії достатності чи нестачі харчування при грудному годуванні.

Про молозиво

У кожної жінки, починаючи з останніх тижнів вагітності, з грудей виділяється рідина, яка називається молозивом. Це проміжний етап функціонування молочної залози та лактації. Виділення молозива типове для всіх ссавців і є цілком фізіологічним явищем у житті жінки та малюка. Склад молозива жінки унікальний та неповторний, і дуже важливо, щоб малюк отримав це молозиво в обов’язковому порядку, як це і прописано в Глобальній стратегії ВООЗ з грудного вигодовування. Детальніше про склад і властивості молозива читайте тут. (посилання) Молозиво є секретом молочної залози, що іноді нагадує сироватку крові, але трохи густішу й інколи жовтого кольору.

У першу добу після пологів у жінки виділяється від 5 мл молозива, у другу — від 10 мл тощо, у середньому — 37 мл на добу. Помітити, зцідити, виявити чи відчути 20–40 мл молозива на добу неможливо. Тому, якщо хтось, у першу-другу добу після народження дитини, натиснувши Вам на сосок або помацавши Ваші груди, наполягає на тому, що у Вас немає молока, не вірте цьому!Як зрозуміти, що молозива достатньо?

Як зрозуміти, що молозива достатньо?

Шлуночок малюка після народження настільки маленький, що ледве досягає 1–3 мл, і єдиний вихід для немовляти — добути ці 20 мл молозива на добу — безперервно смоктати мамині груди. Лише за рахунок кількості прикладання збільшується обсяг виділення молозива. Крім того, у цей момент функція нирок ще тільки встановлюється, утворення сечі відбувається у невеликій кількості, тому нормою для дитини в першу добу є всього 1 сечовипускання! На другий день — 2 сечовипускання, на третій — 3, на четвертий — 4, на п’ятий — 5 тощо. З 7–10 дня Ваш малюк може мати 10 і більше сечовипускань на добу, що вказує на достатність грудного молока. У перші дні життя може спостерігатися і так званий сечокислий інфаркт, коли сеча набуває кольору червоної цегли. У такому разі Ви помітите темну пляму сечі на підгузнику. Наявність сечокислого інфаркту не вказує на недоїдання у випадку, коли спостерігається необхідна кількість сечовипускань!

Обов’язковою умовою для немовлят є відходження меконію. До 3-ї доби він змінюється на перехідний випорожнення, а потім і зовсім набуває звичайного вигляду випорожнень малюка, який, наприклад, часто описують як гірчицю із сиром.

Вага дитини

Більшість новонароджених має фізіологічний спад ваги, 10 % маси може бути втрачено до 7-го дня від народження. До 10–15-го дня Ваш малюк може тільки повернутися до ваги при народженні. Тобто у віці 2 тижнів малюк може мати ту саму вагу, що і при народженні, і це норма.

Що робити, щоб новонародженому було достатньо грудного молока?

Обов’язково часто прикладайте дитину до грудей. Не робіть перерви між годуваннями більш ніж на 1–1,5 години. Якщо малюк спить довше 2 годин, рекомендовано будити його для годування. Дуже важливо дотримуватися правильної техніки прикладання до грудей. Більш детально про це можна прочитати тут.

У першу, другу або третю добу про збільшення ваги малюка не йдеться.  Критерієм достатності харчування немовля є тільки кількість сечовипускань.  Їх кількість до сьомого дня має бути не меншою, ніж кількість днів Вашому малюкові. Якщо Ви не розумієте, пісяв він чи ні, тримайте дитину без підгузника і спостерігайте.  

Молоко обов’язково приходить до всіх жінок, які народили. Це відбувається приблизно на 3–5 добу життя Вашого малюка, тому наберіться терпіння і спокійно живіть, Вас це не омине. Інакше практично ніколи не буває!

  • Якщо дитина в перші дні життя втрачає більше 10 % ваги від зафіксованої при народженні.
  • Якщо кількість сечовипускань за добу в дитини до 7 дня життя менша, ніж кількість днів малюку, а в дитини, старшої 7 днів, менше, ніж 6–7 сечовипускань за добу.
  • Якщо у віці 2 тижнів вага малюка менша, ніж при народженні, тоді він може потребувати докорму. Але це не причина самостійно призначати дитині суміші! Проконсультуйтеся з лікарем або спеціалістом з грудного годування, що потрібно змінити для покращення лактації.