Кашлюк
Кашлюк — це інфекція, що викликає сильний кашель і може передаватися від людини до людини. Більшість людей у дитинстві отримують вакцини для попередження розвитку кашлюку (див. Вакцинація від кашлюку, дифтерії та правця). Лікарі рекомендують немовлятам та дітям молодшого віку отримати 5 доз вакцини для повного захисту від кашлюку, а дітям 11-12 років та більшості дорослих — 1 дозу вакцини. Вагітні жінки повинні отримати 1 дозу вакцини під час кожної вагітності. Особливо важливо, щоб вакцину отримали дорослі та діти, які перебувають поряд із новонародженими, бо вони можуть захворіти на кашлюк ще до того, як отримають усі необхідні дози вакцини. І саме для немовлят кашлюк може стати дуже серйозним випробуванням в їхньому житті. Діти, підлітки та дорослі також можуть хворіти на кашлюк, якщо не мають щеплення або якщо минуло багато років після останньої дози вакцини (зазвичай більше 10 років).
Які симптоми кашлюку?
На ранніх стадіях кашлюк зазвичай проявляється у вигляді чхання, нежитю, закладеності носу та інших симптомів застуди, а інколи може спричинити легкий кашель.
Через 1-2 тижні симптоми застуди минають, але кашель поступово посилюється, набуваючи вигляд сильних нападів. Під час таких нападів діти можуть захлинатися, відчувати труднощі з диханням чи навіть мати короткочасну зупинку дихання. Після кашлю зазвичай виникає блювання і виділення прозорого слизу.
Через 2-6 тижнів кашель покращується, але для його повного зникнення може знадобитися від кількох тижнів до кількох місяців (кашлюк раніше називали стоденним кашлем).
Чи необхідні аналізи для діагностики кашлюку?
Тільки лікар може визначити, чи є у Вашої дитини кашлюк, поговоривши з Вами про перебіг захворювання, послухавши кашель дитини та оглянувши її. Корисним також було б показати відео кашлю Вашого малюка.
Лікар за необхідності може провести такі аналізи:
- мазок із задньої стінки носа чи горла;
- аналіз крові на наявність антитіл;
- рентгенівський знімок грудної клітки.
Чим небезпечний кашлюк?
Кашлюк є тим захворюванням, яке може викликати розвиток значної кількості ускладнень, основними з яких є:
- пневмонія (запалення легень);
- бронхіт (запалення бронхів);
- отит (запалення вуха);
- синусит (запалення в пазухах носа);
- носові кровотечі;
- субкон’юнктивальні крововиливи (очі);
- енцефалопатія (ураження головного мозку);
- крововиливи в мозок;
- судоми;
- випадіння прямої кишки;
- грижі.
Як лікувати кашлюк?
Кашлюк зазвичай лікують антибіотиками (слід звернутися до лікаря, який призначити їх залежно від віку), що допомагають швидше одужати і не дають інфекції поширитися.
Людям, які живуть поруч з інфікованими особами, також може знадобитися прийом антибіотиків, навіть якщо вони не хворі. Це допоможе їм вберегти себе від подальшого розвитку захворювання. Такий прийом антибіотиків називається профілактичним.
Більшість дітей віком до 4 місяців потребує лікування в лікарні, тому що захворювання є дуже серйозним і може бути смертельно небезпечною для немовлят. У медичному закладі лікарі та медсестри можуть уважно спостерігати за дитиною та давати їй кисень, вводити довенно рідини і годувати через зонд (за потреби).
Чи можу я щось зробити самостійно для покращення самопочуття дитини?
Так. Якщо у Вашого малюка кашлюк, Ви можете:
- створити у квартирі (будинку) комфортні умови для перебування малюка (температура в кімнаті має бути 18-21 ⁰С, а вологість повітря — 55-80 %);
- запропонувати дитині пити більше рідини;
- годувати дитину невеликими порціями, щоб уникнути блювання після кашлю;
- уникати тютюнового диму.
Коли звернутися до педіатра або сімейного лікаря?
Викличте швидку допомогу, якщо Ваш малюк:
- перестав дихати або дихає важко;
- у нього почалися судоми.
Викличте лікаря, якщо у Вашої дитини:
- спостерігається висока температура тіла;
- блювота повторюється постійно;
- у малюка з’явилися ознаки зневоднення: спрага, утома, запаморочення або сплутаність свідомості, сеча набуває темно-жовтого кольору. У дітей зі зневодненням може бути менше мокрих пелюшок, ніж зазвичай;
- слід зателефонувати лікарю, якщо Ви підозрюєте, що у Вас чи Вашої дитини кашлюк.
Як можна запобігти поширенню кашлюку?
Якщо у Вас або Вашої дитини діагностували кашлюк, для попередження подальшого поширення хвороби необхідно:
- прикривати рот під час кашлю або надягати маску, коли Ви знаходитеся поруч з іншими людьми;
- часто мити руки;
- не знаходитися поряд з немовлятами та маленькими дітьми доти, доки Ви не приймете щонайменше 5-денний курс антибіотиків;
- переконатися, що люди, які живуть з Вашою дитиною, зробили щеплення від кашлюку (якщо вони його не зробили раніше);
- не дозволяти дитині повертатися до школи чи дитячого садочка без дозволу лікаря.