|

Вакцинація проти дифтерії, правцю і кашлюку

Чому нам необхідна вакцинація?

Дифтерія, правець і кашлюк — тяжкі загрозливі для життя хвороби, які викликають бактерії. Дифтерія та кашлюк передаються від людини до людини, на відміну від збудника правця, який потрапляє в організм через порізи та рани.

Pediatrician examining little boy’s throat

1. Дифтерія

найчастіше проявляється утворенням щільного нальоту та плівок у горлі, загальною інтоксикацією. Ця хвороба може викликати ураження серця, що призводить до серцевої недостатності, зміни з боку нирок, порушення дихання, параліч та смерть.

2. Правець

проявляється надзвичайно сильним та болючим напруженням м’язів (зазвичай по всьому тілу), тахікардією, зниженням артеріального тиску та підвищеною пітливістю. У хворого періодично відмічається спазм жувальних м’язів, через який неможливо відкрити рота або ковтати. У середньому в Україні за останні декілька років летальність від правця перевищує 60 %, що пов’язано з порушенням у проведенні імунізації.

Sick ill Caucasian coughing girl with fever sitting in bed at home. Virus cold season illness

3. Кашлюк

викликає настільки сильні напади кашлю, що немовлята не можуть їсти, пити й дихати. Такі напади кашлю можуть тривати від кількох тижнів до місяців та значно впливати на розвиток і самопочуття малюків. Кашлюк може призводити до запалення легенів, судом, пошкодження мозку та смерті.

Вакцина проти дифтерії, кашлюку та правця (АКДП, АаКДП) дозволяє попередити ці тяжкі захворювання. Більшість дітей, яким своєчасно зроблено щеплення АКДП/АаКДП, отримують захист від тяжкого перебігу кашлюку в ранньому віці. Багато дітей могли б захворіти та померти від цих хвороб, якби ми припинили вакцинацію.

Хто і коли має пройти щеплення вакциною АКДП/АаКДП?

Деяким дітям не слід робити щеплення АКДП/АаКДП або краще зачекати

  • Дітям у стані гострого захворювання на момент проведення планового щеплення рекомендується дочекатися одужання, перш ніж вакцинуватися.
  • Дітям, які мали тяжку алергічну реакцію після щеплення АКДП/АаКДП, не слід вводити повторну дозу вакцини.
  • Дітям, які мали неврологічні порушення протягом 7 днів після щеплення АКДП/АаКДП, не слід вводити повторну дозу вакцини. Надалі щеплення проводяться АДП без кашлюкового компоненту.

Проконсультуйтеся з лікарем, якщо після введення дози АКДП/АаКДП:

Щеплення дітей старшого віку та дорослих

АКДП не є ліцензованою для вакцинації дітей віком від 7 років та дорослих. А втім, останні теж потребують захисту. Для дорослих існує вакцина АДП-М, що захищає від правця й дифтерії. Її рекомендується отримувати кожні 10 років (ревакцинація).

Doctor giving a mature caucasian woman a coronavirus vaccine. Mass vaccination

З якими ризиками пов’язане введення вакцини АКДП/АаКДП?

Побічні реакції, як правило, виникають протягом 1-3-х днів після вакцинації.


Блювота

приблизно 1 випадок на 50 щеплених

Судоми

приблизно 1 випадок на 14 000 щеплених

Безперервний плач протягом трьох або більше годин

приблизно 1 випадок на 1 000 щеплених

Температура вище 40,5 °С

приблизно 1 випадок на 16 000 щеплених

Алергічна реакція

рідше за 1 випадок на мільйон доз

Тривалі судоми

Кома

Порушення свідомості

Однак такі реакції настільки рідкісні, що складно сказати, чи були вони викликані вакциною.

Ризики для здоров’я та життя при захворюванні на дифтерію, правець і кашлюк набагато серйозніші, ніж ризик розвитку реакції при введені вакцини АКДП/АаКДП.

Вакцина, як і будь-який лікарський засіб, може викликати серйозні проблеми, наприклад, тяжкі алергічні реакції. Але ризик значної шкоди для здоров’я внаслідок щеплення вакциною АКДП/АаКДП є невисоким.


Підвищення температури

приблизно 1 випадок на 4 щеплених

Почервоніння або припухлість у місці уколу

приблизно 1 випадок на 4 щеплених

Подразнення або хворобливі відчуття в місці уколу

приблизно 1 випадок на 4 щеплених

Роздратованість

приблизно 1 випадок на 3 щеплених

Утома або втрата апетиту

приблизно 1 випадок на 10 щеплених

Ці реакції виникають частіше після 4-ї та 5-ї доз АКДП/АаКДП, аніж після перших. Іноді введення 4-ї або 5-ї дози АКДП/АаКДП може призвести до набряку руки або ноги, у яку було зроблено укол. Така реакція триває від 1 до 7 днів (приблизно 1 випадок з 30 щеплених).

Що робити в разі виникнення помірної або тяжкої реакції?

Mother hand measuring the temperature of baby in thermometer

!

Контролюйте температуру тіла

Дуже важливо контролювати температуру тіла, якщо в дитини раніше були судоми з будь-якої причини. Це важливо і в тих випадках, коли судоми були в когось із членів сім’ї. Можна знизити підвищену температуру тіла та полегшити біль після уколу — давати дитині протизапальний препарат, що не містить аспірину, наприклад парацетамол або ібупрофен після вакцинації та протягом наступних 24 годин, дотримуючись інструкції до лікарського засобу.

На що слід звертати увагу?

Слід звертати увагу на будь-який незвичайний стан, наприклад, тяжку алергічну реакцію, підвищення температури або незвичну поведінку.

При використанні будь-якої вакцини тяжкі алергічні реакції виникають дуже рідко. Якщо вони все ж таки відбуваються, то зазвичай з’являються протягом декількох хвилин чи годин після введення вакцини. Їхніми ознаками можуть бути ускладнене чи свистяче дихання, захриплість, висип, блідість, слабкість, прискорене серцебиття або запаморочення. Якщо сильне підвищення температури або судоми й виникають, то, як правило, це відбувається протягом тижня після вакцинації.

Що необхідно зробити?

• Викличте лікаря або негайно зверніться з дитиною до лікарні.

• Повідомте лікаря про те, що сталося, вкажіть дату та час щеплення.

Як я можу більше дізнатися про щеплення?

• Зверніться до свого лікаря. Він може дати Вам листок-вкладиш з інформацією про вакцину або порадити інші джерела інформації.
• Зателефонуйте до районного чи обласного департаменту/відділу охорони здоров’я.

Читайте також: Вакцина для профілактики Hib-інфекції Вакцина проти поліомієліту

Вакцина для профілактики гепатиту B

Вакцина БЦЖ

Вакцина проти менінгококової інфекції A, C, W, Y

Вакцина для профілактики гепатиту B

Загальні поради батькам щодо вакцинації