|

Вакцина проти поліомієліту

Що таке поліомієліт?

Поліомієліт — хвороба, що викликається поліовірусами І-ІІІ серотипів. Вірус потрапляє до організму через рот (фекально-оральний або повітряно-крапельний шляхи передачі). Джерело інфекції — людина (хвора або вірусоносій); також вірус може тривалий час зберігатися в стічних водах. У більшості випадків поліомієліт не викликає серйозного захворювання. Іноді він вражає моторні нейрони спинного мозку та є причиною тимчасового або постійного паралічу (частіше порушення рухів рук або ніг). Хвороба може призвести до смерті — зазвичай у результаті паралічу дихальної мускулатури та зупинки дихання.

Поліомієліт був широко поширений в Україні в 1950-ті роки. До впровадження вакцини від хвороби щорічно ставали паралізованими та вмирали тисячі людей.

Для чого необхідна вакцинація?

Інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ) може запобігти поліомієліту.

Історія. У 1950-ті роки в Україні було зареєстровано понад 19 000 випадків поліомієліту з розвитком паралічу. Протягом 1958 року 3 768 дітей були паралізовані через поліомієліт.

Делегація радянських вчених і доктор Джонас Солк, винахідник вакцини проти поліомієліту, в Піттсбурзі, 30 січня 1956 року. Credit: AP Photo
Делегація радянських вчених і доктор Джонас Солк, винахідник вакцини проти поліомієліту, в Піттсбурзі, 30 січня 1956 року. Credit: AP Photo

Вакцинація проти поліомієліту почалася в СРСР у 1959 році. У 1960 році лише в Україні вакцинувалося більше 13 мільйонів осіб. До 1961 року число зареєстрованих випадків захворювання знизилося до 462, а в 1965 році всього було зареєстровано 7 випадків. Успіх вакцинації проти поліомієліту в СРСР та інших країнах ініціював боротьбу із цією хворобою в усьому світі.

Радянські експерти з поліомієліту Марина Ворошилова та Михайло Чумаков спостерігають, як терапевт вправляє ноги 3- річного хлопчика в інституті Кенні в Міннеаполісі. Credit: Bettmann Archive
Радянські експерти з поліомієліту Марина Ворошилова та Михайло Чумаков спостерігають, як терапевт вправляє ноги 3- річного хлопчика в інституті Кенні в Міннеаполісі. Credit: Bettmann Archive

Сьогодні. Хоча в Україні не було зареєстровано жодного випадку поліомієліту, зумовленого «диким» вірусом, з 1993 року, це захворювання досі поширене в деяких країнах світу.

Достатньо лише одного випадку поліомієліту, привезеного з іншої країни, щоб викликати епідемію хвороби серед населення, незахищеного щепленнями. Якщо зусилля з ліквідації поліомієліту у світі призведуть до успіху, нам більше не знадобиться вакцина проти цієї хвороби. А поки ми повинні продовжувати вакцинувати наших дітей проти поліомієліту.

В Україні через низькі рівні охоплення вакцинацією проти поліомієліту в останній час стала можливою поява мутованого вірусу, що походить з вакцини ОПВ. Улітку 2015 року був зареєстрований спалах поліомієліту, зумовлений мутованим вірусом. Такі віруси не виникають при високих рівнях охоплення щепленнями, тому вакцинація є надійним методом захисту.

Два типи вакцини проти поліомієліту

Обидві вакцини формують імунітет до поліомієліту, але ОПВ попереджає передачу хвороби іншим людям завдяки тому, що формує імунітет у кишечнику та перериває передачу збудника.

Хто повинен отримувати ІПВ і коли?

ІПВ (інактивована поліомієлітна вакцина) містить убитий (інактивований) вірус поліомієліту, що вводиться як укол у ногу або руку залежно від віку. Вакцину можна вводити одночасно з іншими вакцинами. ІПВ виробляють у вигляді моновакцини, а також у комбінації з іншими вакцинами.

Діти мають отримати 2 дози вакцини ІПВ

Безпечно

ІПВ можна безпечно вводити одночасно з іншими вакцинами.

Дорослі

Більшість дорослих, від 18 років і старше, не потребує вакцинації проти поліомієліту, оскільки їм було зроблено щеплення в дитячому віці.

Існує три групи людей підвищеного ризику, які повинні подумати про вакцинацію проти поліомієліту:

Traveler in Asia

Люди, які подорожують по регіонах світу, де поліомієліт широко поширений.

Працівники лабораторій, які працюють з вірусом поліомієліту.

Scientist Working With Dangerous Virus
Experienced woman pediatrician in cabinet

Медичні працівники, що лікують пацієнтів, у яких може бути поліомієліт.

Дорослі із цих трьох груп, які отримали 1 або 2 дози вакцини проти поліомієліту в минулому, повинні отримати інші 1 чи 2 дози. Неважливо, скільки часу пройшло з дати отримання початкової дози (або доз).

Дорослі із цих трьох груп, які отримали 3 або більше доз вакцини проти поліомієліту (ІПВ або ОПВ) у минулому, можуть отримати ревакцинацію ІПВ.

Деяким особам слід відкласти вакцинацію ІПВ або відмовитися від неї

Ті, кому ІПВ протипоказана:

• Усі, хто має алергію на антибіотики неоміцин, стрептоміцин або поліміксин B, не повинні отримувати вакцину проти поліомієліту.
• Усі, у кого була тяжка алергічна реакція на попереднє щеплення від поліомієліту, не повинні отримувати наступне щеплення.

Ті, кому варто зачекати:

  • Люди, що мають гостре захворювання в день вакцинації, повинні одужати та пройти вакцинацію проти поліомієліту.

Для отримання більш детальної інформації зверніться до педіатра або сімейного лікаря.

З якими ризиками пов’язане введення вакцини IПВ?

У деяких людей, які роблять щеплення ІПВ, може виникнути набряк та почервоніння в місці уколу, також може бути незначне підвищення температури тіла. Немає відомостей про те, щоб вакцина ІПВ, яку зараз використовують, викликала серйозні реакції. Більшість людей не має жодних проблем зі здоров’ям після вакцинації.

Проте, будь-який лікарський засіб може викликати серйозний побічний ефект, наприклад, тяжкі алергічні реакції. Ризик того, що вакцина заподіє серйозної шкоди здоров’ю або навіть призведе до летального результату, надзвичайно малий.

Безпека

вакцин завжди контролюється

Що робити, якщо виникає тяжка реакція?

На що слід звернути увагу?

Відстежуйте будь-які незвичайні стани, такі як тяжка алергічна реакція, висока температура або незвична поведінка.

Якщо тяжка алергічна реакція виникає, то зазвичай це відбувається в період від декількох хвилин до декількох годин після введення вакцини.


ускладнене дихання

слабкість

захриплість голосу

свистяче дихання

прискорене серцебиття

висип

блідість чи набряк горла

запаморочення

Що необхідно зробити?

• Викличте лікаря або негайно зверніться з дитиною до лікарні.

• Повідомте лікаря про те, що сталося, вкажіть дату та час щеплення.

Як я можу більше дізнатися про щеплення?

• Зверніться до свого лікаря. Він може дати Вам листок-вкладиш з інформацією про вакцину або порадити інші джерела інформації.
• Зателефонуйте до районного чи обласного департаменту/відділу охорони здоров’я.

Читайте також: Вакцина для профілактики Hib-інфекції Вакцинація проти дифтерії, правцю і кашлюку

Пневмококова кон’югована вакцина (PCV13 та PCV10) Вакцина проти грипу (інактивована)

Вакцина для профілактики гепатиту B

Вакцина проти менінгококової інфекції A, C, W, Y

Загальні поради батькам щодо вакцинації