|

Вакцина проти менінгококової інфекції A, C, W, Y

Чому важлива вакцинація?

Менінгококова інфекція — тяжке захворювання, що викликається бактерією Neisseria meningitidis. Інфекція може призвести до менінгіту (запалення оболонок головного та спинного мозку) та зараження крові (сепсису). Найчастіше менінгококова інфекція виникає раптово, навіть у цілком здорових людей.

Збудник передається від людини до людини при тісному контакті (кашлі, поцілунках) або тривалому контакті, особливо між людьми, що мешкають в одній оселі.

cropped shot of father checking temperature of son with hand during breakfast

Виділяють не менше 12 різновидів бактерій N. meningitidis, так званих «серогруп». Менінгококову інфекцію найчастіше викликають серогрупи A, B, C, W та Y менінгококів.

Захворіти може будь-хто, однак існують групи підвищеного ризику:
  • діти молодше року;
  • підлітки і молоді люди від 16 до 23 років;
  • люди з імунодефіцитними станами;
  • працівники лабораторій, які працюють з бактеріями N. meningitidis;
  • люди, які перебувають в осередку спалаху захворювання.

Незважаючи на терапію, смерть під час менінгококової інфекції настає у 10–15 хворих зі ста.

Навіть при виживанні для 10–20 пацієнтів зі 100 захворювання може мати тяжкі наслідки, як-от втрата слуху, пошкодження мозку, порушення роботи нирок, ампутації, ураження нервової системи, утворення глибоких шрамів і рубців унаслідок некрозів.

Менінгококова вакцина ACWY може запобігти інфекції, що викликається менінгококами серогруп A, C, W та Y. Також існує вакцина проти інфекції, що зумовлена менінгококом серогрупи B.

Doctor wearing facemask and superhero cape

Менінгококова вакцина ACWY

Декілька менінгококових кон’югованих вакцин (MenACWY) для захисту від інфекцій, що викликаються менінгококами серогруп A, C, W та Y, ліцензовано МОЗ України. Хоча вакцини й захищають від однакових серотипів, між ними існують певні відмінності. Наприклад, у мінімальному віці для введення початку вакцинації — 6 тижнів та 9 місяців, відповідно для двох вакцин. Для раніше невакцинованих дітей віком понад 2 роки та дорослих схема вакцинації передбачає введення однієї дози вакцини (для обох вакцин).

Наразі вакцину MenACWY не введено до календаря щеплень в Україні на відміну від багатьох інших країн світу. Тому вакцинація може бути проведена поза календарем щеплень.

Nice smart man looking at the calendar

Особливо важливо пройти щеплення вакциною MenACWY певним групам високого ризику щодо менінгококової інфекції:

  • особам, які перебувають в осередку спалаху захворювання, викликаного менінгококами серогруп A, C, W або Y;
  • ВІЛ-інфікованим;
  • особам з порушенням функції селезінки або її відсутністю (наприклад, видаленою в осіб із серповидноклітинною анемією);
  • особам з деякими імунодефіцитами (наприклад, з дефіцитом білків системи комплементу);
  • пацієнтам, які проходять курс лікування препаратом екулізумабом;
  • працівникам лабораторій, які працюють з бактеріями N. meningitidis;
  • будь-яким особам, які подорожують або проживають у частині світу, де поширена менінгококова інфекція, наприклад, у деяких регіонах Африки та Азії;
  • студентам, які проживають у гуртожитках.
If you have any question, just ask

!

Запитайте свого лікаря про кількість доз і час їх отримання, а також про необхідність отримання ревакцинації.

Кому не можна вакцинуватися?

У разі, якщо у Вас або Вашої дитини є серйозні (що загрожують життю) алергічні реакції, повідомте про це при отриманні консультації щодо вакцинації. Якщо у Вас спостерігалася загрозлива для життя алергічна реакція на попередню дозу менінгококової вакцини ACWY або сильна алергічна реакція на будь-який компонент цієї вакцини – вакцинація протипоказана. Лікар під час консультації надасть необхідну інформацію про компоненти вакцини.

Менінгококові вакцини ACWY для застосування вагітними або жінками, які годують дітей грудним молоком, вивчені недостатньо. Однак вагітність чи грудне вигодовування не є приводом для відмови від вакцинації MenACWY.

Вагітним жінкам або тим, які годують грудьми, слід проводити вакцинацію, якщо вони знаходяться в групі підвищеного ризику зараження менінгококовою інфекцією та/або важкого перебігу інфекції.

Якщо у Вас/Вашої дитини є легке захворювання, наприклад, звичайна застуда, то вакцинація може бути проведена.

Якщо у Вас/Вашої дитини є захворювання середнього або важкого ступеня, перебіг з підвищеною температурою понад 38° С, то слід зачекати на одужання. Лікар надасть Вам рекомендацію з цього приводу.

Happy Vaccinated Girl Showing Hand With Plaster After Vaccine

Ризики реакцій на вакцину

При застосуванні будь-якого лікарського засобу, включно з вакцинами, існує ризик розвитку побічних реакцій. Зазвичай вони несерйозні і проходять самостійно протягом декількох днів, але можливий розвиток і важких, серйозних побічних реакцій.

Приблизно в половини осіб, які проходять щеплення менінгококовою вакциною ACWY, після вакцинації виникають легкі реакції, наприклад, почервоніння або біль у місці ін’єкції. Якщо такі реакції виникають, то тривають вони зазвичай 1 чи 2 доби.

Незначний відсоток людей, які отримали вакцину, відчувають біль у м’язах або суглобах.

Що робити в разі виникнення тяжкої реакції?

Реакції, що можуть виникнути після ін’єкційного введення будь-якої вакцини:

  • Після будь-якої медичної процедури, включно зі щепленням, може статися короткотривала непритомність. Для її запобігання або травм, пов’язаних з падінням, рекомендовано сидіти чи лежати протягом 15 хвилин. Якщо Ви відчуваєте слабкість, запаморочення або погіршення зору, повідомте про це лікаря.
  • Після щеплення в деяких людей може виникнути сильний біль у місці введення вакцини, а також обмеження рухів кінцівки, в яку було введено вакцину. Це відбувається вкрай рідко.
  • Будь-який лікарський засіб може викликати тяжкі алергічні реакції. Такі реакції на введення вакцини спостерігаються дуже рідко: за наявними оцінками, приблизно в 1 випадку на мільйон доз вакцини; вони розвиваються швидко — протягом кількох хвилин – годин після щеплення.

Як і з будь-яким іншим лікарським засобом, існує ризик розвитку серйозної побічної реакції, смерті. Для вакцин цей ризик дуже малий.

Безпека

вакцин завжди контролюється

На що слід звертати увагу?

Звертайте увагу на будь-які симптоми, які Вас турбують, наприклад, ознаки тяжкої алергічної реакції, дуже високу температуру або зміну поведінки.

До ознак тяжкої алергічної реакції належать поява висипу, набряк обличчя, осиплість голосу, утруднене дихання, прискорене серцебиття, запаморочення та слабкість — вони, як правило, виникають за кілька хвилин або годин після вакцинації.

Що необхідно зробити?

• Викличте лікаря або негайно зверніться з дитиною до лікарні.

• Повідомте лікаря про те, що сталося, вкажіть дату та час щеплення.

Як отримати додаткову інформацію про вакцину?

  • Зверніться до свого лікаря, який може надати Вам інструкцію до вакцини або запропонувати інші джерела інформації.
  • Зателефонуйте до Департаменту охорони здоров’я вашої області.
  • Зверніться до Центру громадського здоров’я МОЗ України через веб-сайт ЦГЗ.

Читайте також: Пневмококова кон’югована вакцина (PCV13 та PCV10)

Вакцина проти грипу (інактивована)

Вакцина для профілактики Hib-інфекції

Вакцинація проти дифтерії, правцю і кашлюку

Вакцина проти поліомієліту

Загальні поради батькам щодо вакцинації