|

Вітряна віспа

Вітряна віспа знайома всім. Майже кожна людина, зазвичай в дитячому віці, хворіє цим захворюванням. Багато людей вважають вітряну віспу хворобою, яка перебігає достатньо легко. Але, насправді це не так – доволі часто зустрічаються випадки, коли вітряна віспа може зумовити розвиток ускладнень. Ба більше – ризик важкого перебігу хвороби та вірогідність ускладнень зростає з віком дитини. Адже не дарма вакцинація проти вітряної віспи є обов’язковою в багатьох країнах.

Що таке вітряна віспа?

Вітряна віспа – це гостре інфекційне захворювання, що викликається герпесвірусом (а саме герпесвірусом 3 типу або інша його назва – Varicella zoster virus) та характеризується загальними симптомами нездужання та появою специфічного висипу. Хворіють на неї переважно діти, більшість випадків зустрічається у дітей дошкільного віку. Особливістю цього захворювання є його надзвичайно швидке поширення. Передається вітряна віспа повітряно-краплинним шляхом. Якщо хтось не хворів на вітряну віспу і, відповідно, не має імунітету проти цього захворювання, після контакту з хворою людиною є майже 100% ймовірність також захворіти.

Які симптоми вказують на те, що у дитини вітряна віспа?

Для вітряної віспи характерним є наявність симптомів загального нездужання (підвищення температури тіла, загальна слабкість, втрата апетиту) та поява специфічного висипу і саме при його наявності Ви можете запідозрити це захворювання. Також необхідно враховувати, чи був в дитини контакт з хворим на вітряну віспу, оскільки час від контакту  з хворим до моменту проявів захворювання у іншого малюка може складати до 3 тижнів.

Які особливості висипки при вітряній віспі?

  • Перші елементи висипу з’являються зазвичай на волосистій частині голови,  далі пошируються по всьому тілу, дуже рідко на долонях і подошвах. Ізольований висип тільки на долонях і подошвах при вітряній віспі ніколи не зустрічається, це ознака ентеровірусних інфекцій.
  • Характерною є етапність: спочатку з’являються плями, які перетворюються на папули (горбики, що підвищуються над поверхнею шкіри і червоні прищики), які швидко  стають везикулами (дрібними пухирцями з блискучою поверхнею та прозорим вмістом), потім везикули підсихають і на їх місці з’являються кірочки, які згодом відпадають.
  • Також для вітряної віспи характерними є періодичність висипань, тобто поява нового нової хвилі висипу, що зазвичай супроводжується підйомами температури тіла. Саме тому на шкірі дитини  ми можемо часто бачити всі характерні його елементи: і плями, і папули, і везикули, і кірочки.
  • Висип може з’являтись не лише на шкірі, а й на слизових оболонках в роті, статевих органах. Пухирці швидко руйнуються та на їх місці з’являються виразки із сіро – жовтим дном
  • Ще однією особливістю є те, що висип супроводжується значним свербежем і  оскільки дітки розчухують висипи – це збільшує ризик приєднання вторинної бактеріальної інфекції
  • Вираженість симптомів загального нездужання залежить від ступеню вираженості висипу, тобто якщо висипання незначні, то і загальний стан дитини буде порушений незначно.

Які ускладнення можуть бути при вітряній віспі?

В більшості випадків захворювання не супроводжується розвитком ускладнень та закінчується добре. Проте, траплялися випадки, коли перебіг вітряної віспи супроводжується розвитком певних станів, які можуть бути небезпечними для здоров’я та навіть життя Вашої дитини.

  • Найпоширенішим ускладненням є приєднання вторинної бактеріальної інфекції та поява абсцесів, флегмон, бульозної стрептодермії, бешихи.
  • Також ймовірне поширення бактерій з током крові та розвиток сепсису (загальної інфекції в крові), пневмонії (запалення легень)  та остеомієліту (запалення кісток)
  • Другим за частотою є ураження нервової системи, що може супроводжуватись появою енцефаліту (запалення мозку)
  • Іншими ускладненнями, які зустрічаються рідше є порушення згортання крові, та ураження нирок.

Коли звернутися до педіатра або сімейного лікаря?

Зателефонуйте своєму лікарю негайно, якщо:

  • Ваша  дитина виглядає хворою
  • Наявний болючий набряк чи  дуже набрякле обличчя
  • Наявний плямистий червоний висип
  • Дитину важко розбудити , вона не орієнтується в часі та просторі, має  нестійку ходу або наявна ригідність потиличних м’язів (дитина не може дотягнутися підборіддям до грудей)
  •  Дихання утруднене
  •  Висип кровоточить
  •  Температура тіла вище 40 °С та не знижується через 2 години після прийому жарознижуючих препаратів. Читайте також Лихоманка у дітей
  •  Вік дитини до 1 місяця
  •  У дитини блювота 3 або більше разів
  •  У дитини є захворювання, що  викликає зниження імунітету (наприклад, рак або ВІЛ-інфікування)
  •  Дитина приймає перорально чи  інгаляційно глюкокортикостероїдні (гормональні) препарати (наприклад, при бронхіальній астмі) протягом останніх 2 тижнів
  •  У дитини наявне хронічне захворювання шкіри (наприклад, атопічний дерматит або екзема)
  •  У дитини хронічне захворювання легень (наприклад, муковісцидоз)

Зателефонуйте своєму лікарю протягом 24 годин, якщо:

  •  Ви вважаєте , що ваш дитина потребує огляду лікарем
  •  Дитина віком 13 років і старше захворіла на вітряну віспу
  •  Дитина мала контакт з хворим на вітряну віспу і не вакцинована проти цього захворювання
  •  Лімфатичні вузли збільшенні та чутливі
  •  Лихоманка триває більше 4 днів
  •  Лихоманка виникла повторно через 24 години
  •  З під кірочки чи з рани просочується жовтий гній
  •  Пухирі значно збільшується в розмірах (розмір більше, ніж 10 мм)

Як доглядати за дитиною з вітряною віспою?

В переважній більшості випадків вітряна віспа не потребує застосування специфічних противірусних препаратів і достатнім є належний догляд за дитиною вдома. Основною ціллю в домашньому догляді – це не допустити приєднання вторинної бактеріальної інфекції.

Декілька порад по догляду за дитиною з вітряною віспою :

Водні процедури

Більшість мам  запитують : «Чи можна купати дитину?». Так, можна, і навіть потрібно, оскільки збереження шкіри в чистоті – це запорука попередження приєднання вторинної інфекції. Потрібно лише пам’ятати, що вода повинна бути комфортної температури, мити дитину необхідно виключно водою та не використовувати засоби для миття, також заборонено терти шкіру дитини губкою. Також після купання необхідно обережно промокнути шкіру дитини чистим рушником насухо.

Перешкоджання розчухуванню шкіри

Ще одним важливим пунктом для попередження приєднання вторинної інфекції є перешкоджання розчухуванню шкіри. Стежте за тим, щоб нігті вашої дитини були обрізані та короткі, тоді їй буде важче розчухати висип.

Ліки при сильному свербінні

Якщо Вашу дитину мучить нестерпний свербіж, лікар може призначити антигістамінні препарати для його зменшення.

При свербінні також часто рекомендують лосьони та спреї, які мають у своєму складі каламін, хоча однозначних наукових доказів їх ефективності недостатньо.

Ліки при лихоманці

Якщо у дитини висока температура тіла (вище 38,5°С), Ви можете дати їй препарати парацетамолу чи ібупрофену.

Які противірусні препарати використовують для лікування вітряної віспи?

Певна група дітей, а саме діти з вродженою вітряною віспою, хворі на ускладнену вітряну віспу, тяжкі форми захворювання, онкогематологічні хворі, діти з імунодефіцитами та ВІЛ, діти із хронічними захворюваннями шкіри та легень потребують лікування протигерпетичними препаратами. З цією метою лікар може призначити Ацикловір.

Скільки часу Ваша дитина є заразною для інших?

Дитина починає виділяти вірус в останні 48 годин інкубаційного періоду (ще коли немає проявів), протягом всього періоду висипань та ще 5 днів після припинення висипань.

Як попередити вітряну віспу?

Найкращим та дієвим методом профілактики захворювання є вакцинація. Вакцина проти вітряної віспи не входить в Національний календар вакцинації в Україні, але рекомендована певним категоріям дітей.

Для попередження вітряної віспи краще зробити вакцинацію зазделегідь, в плановому порядку. Між тим, слід пам’ятати, якщо Ви або Ваша дитина мали контакт з хворим на вітряну віспу, то вакцинація протягом 72 годин після контакту може вберегти вас від захворювання, або не допустити важкої форми.