|

Шкіра немовлят

Шкіра — дуже важливий орган для дитини. Вона виконує функцію захисту від інфекцій, а також є органом виділення й терморегуляції. Багато патологічних процесів, що протікають у дитячому організмі, можна «читати» по шкірі. І батьки новонародженого зазвичай з хвилюванням ретельно розглядають кожен сантиметр дитини та лякаються всьому, що бачать.

Майже в усіх новонароджених на першому тижні життя відзначаються однотипні зміни шкіри, які можуть виглядати лячно, але не бути ознакою будь-якої серйозної патології. Такі зміни називаються транзиторними (тимчасовими; такими, що проходять самостійно) змінами шкірних покривів.

Еритема шкіри

Відразу після народження дитина має синьо-червоний колір шкіри, який з початком регулярного дихання стає рожевим. Після видалення первородної змазки протягом перших 6-12 годин життя малюк стає дуже червоним. Це називається простою еритемою або фізіологічним катаром — почервоніння шкіри, викликане, перш за все, звиканням шкіри до контакту з прохолодним повітрям (порівняно з температурою всередині матки). На другу добу почервоніння посилюється й до кінця першого тижня життя остаточно зникає (у недоношених дітей — за два-три тижні): дитинка стає звичайного приємного рожевого кольору.

Лануго (родове волосся)

Лануго (родове волосся)

Шкіра новонародженого покрита первородною змазкою й пушком, який має назву лануго, або родове волосся. Воно є найбільш помітним в недоношених дітей на відміну від переношених. З віком це волосся зникає. Іноді воно скочується в кульки, подібні на катишки на трикотажному светрі. Багато батьків дуже хочуть швидше їх позбутися, щоб не страждало їхнє естетичне сприйняття, і намагаються чимось викочувати це волосся. Робити це не слід: на відміну від Ваших спроб депіляції, наявність лануго дуже рідко приносить занепокоєння малюкові. Тому просто змастіть потрібну ділянку дитячим маслом або зволожуючим кремом і забудьте про неї.

Фізіологічне лущення шкіри

Фізіологічне шелушіння шкіри

Виникає в дітей на 3-5-й день життя після простої еритеми. У когось лущення практично непомітне (дрібне, висівковоподібне, шкіра нібито «припудрена»), а в когось шкіра облазить великим лахміттям (великопластинчате лущення). Значне лущення шкіри відбувається в переношених дітей. Лікування в цьому випадку не потрібне, оскільки після такої «линьки» шкіра сама стає ніжною та чистою приблизно за тиждень-півтора.

Іноді, у випадку вираженого лущення, рекомендують змащувати шкіру зволожуючими кремами або молочком, а складки, що знаходяться біля долонь і стоп, — рослинним (мигдальним, персиковим) маслом. На згинах суха шкіра іноді може тріскатися, завдаючи малюкові неприємні відчуття.

Токсична еритема новонароджених

Виникає в багатьох малюків протягом першого тижня, зазвичай на перший-третій день життя. На шкірі з’являються червоні плями розміром 0,5-1 см з білувато-сірувато-жовтими ущільненнями в центрі, трохи схожими на укуси. Такі висипання зазвичай розташовуються на обличчі, животі та кінцівках. Незважаючи на страшну назву, токсична еритема не є хворобою: самопочуття дітей не порушується, а плями безслідно зникають за 2-5 днів і не вимагають лікування.

Якщо Вам говоритимуть, що Ви винні в тому, що щось з’їли, — не вірте! Так, у причинах цього висипу є алергічний механізм, але абсолютно не пов’язаний з Вашою їжею. Так малюк пристосовується до незвичної їжі. Пристосується!

Фізіологічна жовтяниця

На третій-четвертий день життя переважна більшість новонароджених жовтіє, що називається фізіологічною жовтяницею, жовтяницею новонароджених, або транзиторною гіпербілірубінемією. Пожовтіння пов’язане з тим, що при руйнуванні материнських еритроцитів, що відслужили вірою та правдою, вивільняється білірубін, а печінка дитини не може своєчасно його знешкодити. Він то й забарвлює шкіру та склери очей у жовтий колір. Підвищення білірубіну відзначається в усіх новонароджених: якщо його рівень не дуже високий — жовтяниці майже не видно.

Жовтіти малюк починає з обличчя й голови, потім жовтяничне фарбування «сповзає» вниз по тілу. Максимальна виразність жовтяниці зазвичай настає до 5-6 дня, а потім дитяча шкіра поступово світлішає в зворотній послідовності: спочатку ручки й ніжки, а в останню чергу — очі. Звичайне забарвлення шкіра набуває до 10 дня, тому жовтяницю називають транзиторною, тобто тимчасовою.

У деяких дітей (особливо недоношених) жовтяниця може затягуватися більше ніж на 10-14 днів, іноді й більше місяця. Такі ситуації вимагають консультації лікаря, оскільки жовтяниця може бути ознакою серйозних захворювань.

Читайте також Жовтяниця

Міліа (білі прищі)

Міліа (comedones neonatorum) — біло-жовті вузлики розміром до 2 мм, розташовані на крилах носа, переніссі, в області підборіддя та чола. Утворення є сальними залозами з виділенням секрету й закупоркою вивідних проток. Спеціального лікування не вимагають і проходять самостійно за 1-2 тижні.

Акне новонроджених

Інші назви: рожеві прищі, неонатальні вугри. Іх поява викликана впливом на шкіру материнських статевих гормонів. На вигляд вони дуже схожі на підліткове акне. Виглядають часом справді жахливо! Але цей висип не викликає в дитини жодного дискомфорту та не потребує лікування. Проходить з віком, часто триває від декількох тижнів до місяців (нерідко до 3-4 місяців). Просто розслабтеся та чекайте, пройде.

Акне (вугри) новонароджених – рожеві прищі і Міліа – білі прищі

І запам’ятайте, що їх поява не залежить від дієти мами! Жодні продукти, з’їдені жінкою, яка годує, не викликають вугровий висип у новонароджених.

У деяких дітей неонатальні вугри зберігаються більше ніж на 4-6 місяців і називаються дитячими вуграми. Зазвичай вони зустрічаються в дітей, у чиїх сім’ях в одного з батьків були виражені вугри в підлітковому віці. Дитячі вугри вказують на те, що даній особі з великою імовірністю в період статевого дозрівання слід бути готовим до підліткових вугрів. Дуже рідко, згідно з літературними даними, важкі форми дитячого акне вимагають лікування. У моїй педіатричній практиці не було жодного такого малюка, у якого б вугри не пройшли самостійно або після яких залишалися б рубці на шкірі.

Крім цього, на шкірі немовлят зустрічаються різні плями, які прийнято називати родимими. Читайте Різні плями та утворення на шкірі у новонароджених дітей