Новонароджена дитина та догляд за нею
Поява новонародженої дитини в сім’ї супроводжується виникненням низки запитань, які батькам необхідно вирішувати щодня. Ми розглянемо особливості новонародженої дитини та розпочнемо з головного: коли слід тривожитися та звертатися до лікаря?
Коли звернутися до педіатра або сімейного лікаря?
Негайно зателефонуйте за номером 103, якщо:
- дитина не рухається або дуже млява;
- дитина не реагує на Вас.
Негайно зателефонуйте своєму лікарю, якщо:
- вік дитини до 1 місяця і вона виглядає хворою;
- вік дитини до 12 тижнів і в неї температура тіла вища за 38 °С;
- у Вашої дитини набряклі, червоні або болючі на дотик молочні залози;
- ділянка крайньої плоті в хлопчика виглядає набряклою, червоною або кровоточить;
- опукле велике тім’ячко;
- Ви вважаєте, що Ваша дитина потребує огляду.
Зателефонуйте своєму лікарю протягом 24 годин, якщо:
- у дитини набряк або значно збільшилася гематома на голові (отримана під час проходження по пологових шляхах при народженні).
Зателефонуйте своєму лікарю протягом тижня, якщо:
- у Вас є інші питання або побоювання.
Догляд за дитиною
Молочні залози
Набряк молочних залоз спостерігається в багатьох новонароджених дівчаток і хлопчиків протягом першого тижня життя. Цей стан виникає внаслідок надходження гормонів матері (естрогенів) до дитини через плаценту. Набряк молочних залоз зазвичай зберігається від 2 до 4 тижнів життя, але в деяких немовлят він може спостерігатися до року.
Вуха та ніс
Загинання вух
У новонароджених вушні раковини здебільшого м’які та гнучкі. Через це краї вух іноді можуть загинатися, але пізніше вони розправляються самостійно. Вушна раковина набуває нормальної форми тоді, коли хрящ затвердіє, зазвичай це відбувається протягом перших кількох тижнів життя малюка.
Преаурикулярний свищ або навколовушна фістула
Це невелика ямка або заглиблення в передній частині зовнішнього вуха. Зустрічається вона приблизно в кожної сотої новонародженої дитини. Цей незначний дефект виникає внаслідок порушення формування вушної раковини в період розвитку плоду. Потрібно лише слідкувати за тим, щоб не відбулося інфікування цього свища.
Неправильна форма носа
Під час пологів ніс може деформуватися: стати сплющеним або зміщеним убік. Переважно протягом першого тижня життя дитини він знову набуває звичайної форми.
Шумне дихання
Шумне дихання зумовлене тим, що новонароджена дитина дихає носом, а її носові ходи є відносно вузькими. Дуже важливим є дотримання оптимальної температури та вологості в кімнаті, що не дозволяють слизу в носі висихати та утворювати додаткові перешкоди під час дихання.
Чхання
Зазвичай у новонароджених чхання є мимовільним (рефлекторним), а не вказує на наявність інфекції, алергії чи інші хвороби.
Очі
Субкон’юктивальні крововиливи
Ці червоні смуги на білках очей зустрічаються в новонароджених доволі часто. Їх поява обумовлена тиском, що виникає при проходженні через пологові шляхи. Крововиливи зникають повністю протягом 2-3 тижнів.
Набряклі повіки
Набряк повік так само обумовлений тиском на обличчя, що виникає під час пологів. Набряк та почервоніння очей можуть виникати при використанні очних крапель з нітратом срібла (ці краплі використовують у деяких країнах для профілактики очних інфекцій). Зазвичай набряк зникає протягом 3 днів.
Непрохідність слізного каналу
Якщо Ви помітили, що очі Вашої дитини постійно вологі та закисають, або в куточку ока стоїть сльоза, можливо, у дитини непрохідність слізного каналу. Справа в тому, що сльоза постійно виробляється в оці, а потім стікає через цей вузенький канал у ніс. Внаслідок непрохідності каналу сльоза не може потрапити до носа, тому застоюється в кон’юнктивальній порожнині або слізному мішку, що й призводить до появи згаданих вище симптомів. Запитайте в лікаря щодо подальших дій, швидше за все, він покаже Вам, як потрібно робити масаж у куті ока.
Колір очей
Більшість світлошкірих дітей народжується із сіро-блакитними очима. Відтак колір очей може змінюватися протягом першого року життя, але зазвичай він встановлюється протягом перших 3-6 місяців.
Статеві органи в дівчаток
Статеві губи
Статеві губи в новонароджених дівчаток можуть бути набряклими через вплив материнських естрогенів. Вони повільно зменшуються в розмірах протягом 2-4 тижнів.
Виділення з піхви
Внаслідок зниження кількості материнського естрогену в крові дитини можуть з’являтися прозорі або білі виділення з піхви протягом перших 3-10 днів життя.
Статеві органи в хлопчиків
Водянка яєчка (Гідроцеле)
Водянка яєчка характеризується надлишковою прозорою рідиною в оболонках яєчка. Вона зникає протягом перших 6-12 місяців життя. Операція показана лише тоді, коли є підозра на супутню пахову грижу або глибинну патологію яєчок.
Неопущення яєчка в калитку (Крипторхізм)
Відсутність яєчка в калитці (мошонці) спостерігається приблизно в 4 % доношених новонароджених. У більшості з них яєчка поступово опускаються протягом наступних місяців життя. До 1-річного віку лише у 0,7 % немовлят яєчка залишаються неопущеними в калитку. У такому разі може знадобитися хірургічне втручання.
Туга крайня плоть (Фімоз)
Більшість необрізаних немовлят мають тугу крайню плоть, що не дозволяє побачити головку статевого члена. Це нормальне явище для дітей раннього віку.
Ерекція
Ерекція в новонародженого хлопчика може з’явитися в будь-якому віці і надалі виникати в будь-який час. Як правило, вона з’являється при повному сечовому міхурі, під час миття чи годування.
Волосся
Волосся на голові
У переважної більшості дітей волосся при народженні темного кольору. Це тимчасово, тому що воно починає випадати до кінця першого місяця життя. У деяких дітей процес випадання волосся поєднується з процесом росту нового, в інших — волосся випадає занадто швидко, тоді дитина на деякий час може стати лисою. Постійне волосся зазвичай починає з’являтися з 6-місячного віку, а його колір може бути зовсім іншим, ніж при народженні.
Волосся на тілі (лануго)
Лануго — це тонке пушкове волосся, яке іноді може зустрічатися на спині і плечах новонароджених. Найчастіше лануго зустрічається в недоношених дітей та зникає протягом 2-4 тижнів.
Голова
Пологова пухлина
Пологова пухлина — це утворення, що може знаходитися на потилиці, тім’ячку та обличчі. Воно виникає під час пологів при проходженні дитини по пологових шляхах. Ця пухлина не потребує лікування і зникає самостійно протягом перших 5-7 днів життя дитини.
Кефалогематома
Кефалогематома — це ділянка крововиливу між окістям і кісткою черепа, що найчастіше локалізується на прилеглій частині голівки дитини. Кефалогематома виникає внаслідок тертя між черепом і кістками тазу під час пологів. Зазвичай вона з’являється на 2-й день життя і може збільшуватися в розмірах до 5 дня. Зникає повністю до 2-3-місячного віку.
Витягнута форма голови
Конусоподібна форма голови в новонародженого є результатом проходження пологовими шляхами. Голова повертається до нормальної форми протягом декількох днів.
Тім’ячко
Велике тім’ячко має ромбоподібну форму та розташовується між двома частинами лобової кістки й тім’яними кістками. Як правило, велике тім’ячко має розмір 1-3 см. Здебільшого воно пульсує з кожним ударом серця та може ставати опуклим під час плачу. Зникнення великого тім’ячка відбувається поступово до 12-18 місяців.
Іноді в новонароджених, зазвичай у передчасно народжених, виявляється заднє (мале) тім’ячко. Воно менших розмірів, порівняно з великим, має трикутну форму та заростає до 2-3 місяців.
Обличчя
Обличчя дитини може бути набряклим через надлишкову рідину в організмі і внаслідок важкого проходження пологовими шляхами. Протягом декількох днів набряк обличчя зникає.
Ноги та ступні
Викривлення ніг
Нижня частина ноги (гомілка) зазвичай заокруглена через обмеженість дитини в рухах в утробі матері і знаходження її в позі зі схрещеними ногами. Також, якщо стояти над дитиною, можна помітити, що верхня частина ніг теж трішки викривлена. Обидва цих викривлення є нормальними і будуть виправлятися тоді, коли дитина почне ходити.
Стопи, повернені всередину, назовні, або вгору
Стопи можуть бути поверненими в будь-який бік через недостатню кількість місця всередині матки. У новонароджених стопи гнучкі і тому можуть легко переміщуватися в нормальне положення. Напрямок стоп нормалізується до 6-12-місячного віку.
Врослі нігті на пальцях ніг
Більшість новонароджених має достатньо м’які нігті, що легко гнуться й виправляються. Складається враження, що вони вростають. А втім, нігті не є по-справжньому врослими, оскільки вони не врізаються в шкіру.
Ротова порожнина
Коротка під’язикова вуздечка
Переважна більшість новонароджених має коротку та вузьку вуздечку (сполучну тканину), що з’єднує язик та дно ротової порожнини. Згодом вуздечка розтягується. Іноді коротка вуздечка може ускладнювати смоктання та заважати вимові деяких звуків.
Вузлики Бона (білі горбки на яснах)
Маленькі кісти білого кольору (скупчення ороговілого епітелію, здебільшого діаметром 1-3 мм) можуть з’являтися в новонародженого вздовж лінії ясен, найчастіше — на верхніх яснах або на твердому піднебінні. Причиною їх виникнення є закупорка слизових залоз, зумовлена тертям при ссанні. Такі вузлики зникають самостійно у віці від 1 до 2 місяців.
Зуби
Наявність зубів у новонароджених дітей є дуже рідкісним явищем. Близько 10 % з них є додатковими (зайвими) зубами без кореневої системи, а решта 90 % — це нормальні зуби, що з’явилися передчасно. Відрізнити зайві зуби від нормальних можна за допомогою рентгенографії.
Шкіра
Колір
Тон і колір шкіри немовляти часто вражає деяких батьків різноманітністю відтінків (рожевий, жовтий або колір засмаги). Часто зустрічається плямистість шкіри, її мармуровий відтінок з ділянками червоного та блідого кольору виникає через нестабільну циркуляцію крові. З тих самих причин з’являється блакитний відтінок шкіри рук і ніг, а також в області навколо губ, особливо якщо дитина перебуває в прохолодному місці або плаче.
Зміна кольору шкіри
Колір шкіри під час плачу може ставати буряковим або синьо-фіолетовим.
Подряпини і забої
Подряпини, синці, дрібні крововиливи можуть з’являтися на будь-яких ділянках тіла дитини. Здебільшого вони обумовлені травмуванням тканин внаслідок стиснення при проходженні через пологові шляхи або тиском акушерських щипців і зникають зазвичай протягом 2-х тижнів, а більш серйозні травми — протягом 2-х місяців.
Відшарування та лущення шкіри
Верхній шар шкіри новонародженого може відшаровуватися протягом перших тижнів життя. Це явище є абсолютно нормальним і не вимагає спеціального догляду. Також може спостерігатися лущення шкіри, особливо в передчасно народжених діток.
Читайте також Шкіра немовлят, Різні плями та утворення на шкірі у новонароджених дітей
Вас можуть зацікавити Зригування, Плач і крик у дітей до 3-х місяців