|

Отит (вушна інфекція)

Що таке отит?

Це стан, який може спричинити біль у вусі, лихоманку та проблеми зі слухом. Отит часто зустрічається у дітей.

Вушні інфекції часто виникають у дітей після застуди. Рідина може накопичуватися в середній частині вуха позаду барабанної перетинки. Ця рідина може інфікуватися і тиснути на барабанну перетинку, викликаючи її випирання, що викликає симптоми отиту.

Які симптоми отиту?

У немовлят та дітей раннього віку симптоми включають:

  • Лихоманка
  • Потягування та теребіння дитиною власного вуха
  • Метушливість або неспокій
  • Відсутність апетиту та відмова від їжі
  • Блювота або діарея

У дітей старшого віку симптоми часто включають біль у вусі або тимчасову втрату слуху.

Як дізнатися, чи є у моєї дитини отит?

Батьки можуть запідозрити, що у дитини болить вухо, виходячи з вищезазначених проявів. В цьому випадку варто звернутися до лікаря, який запитає про симптоми, та огляне вухо за допомогою спеціалього прилада отоскопа.

Чи можу я щось зробити самостійно, щоб допомогти дитині почуватися краще?

Так. Ви можете дати дитині ліки, такі як парацетамол (ацетамінофен) або ібупрофен для зменшення болю. Але ніколи не давайте аспірин дитині молодше 18 років. Аспірин може спричинити небезпечний стан, який називається синдромом Рейє.

Як лікується отит?

Лікарі можуть лікувати отит антибіотиками. Ці ліки вбивають бактерії, які викликають деякі вушні інфекції. Але лікарі не завжди призначають ці ліки відразу. Це тому, що багато інфекцій вуха викликані вірусами, а не бактеріями, а антибіотики не вбивають віруси. Крім того, багато дітей можуть перенести вушні інфекції без антибіотиків.

Зазвичай лікарі призначають антибіотики для лікування вушних інфекцій у малюків, молодших 2 років. Для дітей старше 2 років лікарі іноді відмовляються від призначення антибіотиків, або обирають тактику очікування.

Лікар може запропонувати спостерігати за симптомами вашої дитини протягом 1-2 днів перед тим, як виникне необхідність призначити антибіотики, якщо:

  • Ваша дитина загалом здорова
  • Біль і температура помірно виражені

Ви та ваш лікар повинні обговорити, чи давати дитині антибіотики чи ні. Це буде залежати від віку вашої дитини, супутніх проблем зі здоров’ям і того, скільки вушних інфекцій вона мала в минулому.

Коли слід звертатися до лікаря?

  • Через 1-2 дні, якщо ви спостерігаєте за симптомами вашої дитини. Якщо біль і температура не покращилися, лікар може призначити антибіотики.
  • Через 2 дні, якщо ваша дитина приймає антибіотики, і її симптоми не покращились або погіршились.

Також слід звернутися до лікаря через кілька місяців після перенесеного отиту, якщо ваша дитина молодше 2 років або має проблеми з мовою чи навчанням. Ваш лікар проведе обстеження вух, щоб переконатися, що в порожнині вуха немає рідини. Вашій дитині також може знадобитися подальше тестування для перевірки слуху.

Якщо рідина у вусі спричиняє втрату слуху і не зникає через кілька місяців, лікар може запропонувати лікування, яке допоможе видалити рідину. Це передбачає хірургічну операцію, при якій лікар поміщає невелику трубочку в барабанну перетинку.

Чи можу я попередити або зменшити кількість отитів, на які хворіє моя дитина?

Так. Оскільки найчастішими збудниками отитів у дітей є пневмококова, гемофільна інфекції та ускладнення після грипу та кору, своєчасна вакцинація проти цих інфекцій знижує ризик отиту.

Читайте також: Вакцина для профілактики Hib-інфекції Пневмококова кон’югована вакцина (PCV13 та PCV10) Вакцина проти грипу (інактивована)

Якщо у вашої дитини було вже декілька отитів, і дитина не вакцинована проти цих інфекцій, лікар може запропонувати зробити певні вакцини.

Посилання: https://www.uptodate.com/contents/ear-infections-otitis-media-in-children-the-basics