|

Вакцина проти грипу (інактивована)

Для чого проходити вакцинацію?

Грип — інфекційне захворювання, викликане вірусом. Хвороба поширюється під час кашлю, нежитю або контакту з виділеннями з носу.

Захворіти на грип може будь-яка людина, але найчастіше — це діти. У більшості людей симптоми тривають декілька днів.

Симптоми грипу

  • жар / озноб;
  • біль у горлі;
  • біль у м’язах;
  • втома;
  • головний біль;
  • нежить або закладеність носа.

Інші хвороби також можуть викликати подібні симптоми, і їх часто помилково діагностують, як грип.

До групи підвищеного ризику належать:

• Маленькі діти (віком до 5 років, а особливо – до 2 років)
• Люди віком 65 років і старше
• Вагітні жінки
• Люди, які страждають на певні захворювання, наприклад, захворювання серця, легенів або нирок
• Люди з ослабленою імунною системою.

У таких людей грип може перебігати набагато важче.

A woman suffering from flu in bed

У дорослих грип може викликати сильний жар та пневмонію, а також ускладнювати перебіг уже наявних захворювань, а в дітей — пронос і судоми. Щорічно тисячі людей помирають від грипу, і ще більша кількість потребує госпіталізації.

Зробивши щеплення вакциною проти грипу, ви захищаєте себе від зараження грипом та значно знижуєте ймовірність передачі хвороби іншим людям.

Інактивована вакцина проти грипу

Існує два типи вакцини проти грипу:

Віруси грипу постійно змінюються, тому рекомендовано проходити вакцинацію щорічно. Кожного року склад вакцин від грипу може змінюватися. Він формується на основі прогнозів експертів, зважаючи на циркулюючі віруси хвороби в поточному році. Вакцина від грипу не захистить від захворювань, що викликаються іншими вірусами, включно з іншими вірусами грипу, що не містяться в поданій вакцині.

Захист від грипу розвивається протягом двох тижнів після щеплення і діє близько року.

House figurine and protective shield

Деякі інактивовані вакцини проти грипу містять консервант тіомерсал (мертіолят, тімеросал), який деякі люди вважають небезпечним. Проте численні наукові дослідження довели, що тіомерсал у вакцинах не шкодить здоров’ю. Існує також вакцина проти грипу без тіомерсалу. За додатковою інформацією слід звернутися до лікаря.

Кому і коли слід проходити щеплення інактивованою вакциною проти грипу?

Кому?

Вакцинація особливо важлива для осіб, схильних до важкої форми захворювання грипом, та їх близьких, включно з медичним персоналом та особами, які доглядають за дітьми, молодшими за 6 місяців.

Child and pediatrician

!

Щоб отримати більш детальну інформацію щодо кратності вакцинації, проконсультуйтеся з лікарем.

Коли?

Щороку проходьте вакцинацію відразу ж, коли вакцина буде доступною. Це забезпечить вам захист у випадку ранньої сезонної епідемії грипу. Однак особам, які не пройшли вакцинацію восени, абсолютно безпечно можна зробити щеплення під час сезонної епідемії (наприклад, у грудні чи січні); навіть рекомендовано це зробити.

Грип може розпочатися в будь-який час, хоч здебільшого він з’являється в період з жовтня по квітень. Останнім часом найчастіше інфекцію реєстрували в січні та лютому. Проходження вакцинації в грудні, пізніше або раніше, також буде корисним.

Зазвичай для вироблення імунітету після вакцинації в середньому потрібно приблизно 2 тижні (при двократній вакцинації потрібно рахувати після другої дози вакцини).

Безпечно

Вакцину проти грипу можна безпечно вводити одночасно з іншими вакцинами.

Деяким людям не слід проводити вакцинацію інактивованою вакциною проти грипу або краще зачекати

● Повідомте лікаря, якщо у вас спостерігалася тяжка (загрозлива для життя) алергічна реакція, зокрема на курячі яйця або желатин. Тяжка алергічна реакція на будь-який компонент вакцини може слугувати причиною для відмови від вакцинації. Алергічні реакції на вакцину проти грипу спостерігаються рідко.
● Повідомте лікаря, якщо у вас коли-небудь розвивалася тяжка алергічна реакція на введення дози вакцини проти грипу.
● Повідомте лікаря, якщо у вас коли-небудь спостерігався синдром Гієна–Барре (СГБ) — тяжке захворювання, що характеризується появою паралічу та закінчується одужанням. Лікар допоможе вирішити, чи безпечно вам проходити вакцинацію.
● Більшість людей, які мають захворювання середнього або важкого ступеня, як правило, мають одужати перед проходженням вакцинації. Якщо ви захворіли, поговоріть з лікарем про перенесення дати вакцинації. Особи з легким ступенем захворювання зазвичай можуть вакцинуватися (після консультації з лікарем).

З якими ризиками пов’язане щеплення інактивованою вакциною проти грипу?

Вакцина, як і будь-який лікарський засіб, може викликати побічні ефекти, наприклад, тяжкі алергічні реакції. Однак ризик того, що вона завдасть серйозної шкоди здоров’ю, дуже малий.

Серйозні проблеми зі здоров’ям після введення інактивованої вакцини спостерігаються дуже рідко. Віруси в такій вакцині були «вбиті», тому ви не можете заразитися грипом після щеплення інактивованою вакциною.


Біль, почервоніння або припухлість у місці уколу

Хрипота, біль, почервоніння або свербіж в очах

Кашель

Жар

Болі

Головний біль

Свербіж

Утома

Розлади травлення


У маленьких дітей, яким одночасно була введена інактивована вакцина проти грипу і протипневмококова вакцина, є ризик виникнення судом, що викликаються підвищеною температурою тіла. Для отримання додаткової інформації звертайтеся до Вашого лікаря.

Повідомте лікаря, якщо в дитини, якій планується зробити щеплення проти грипу, коли-небудь спостерігалися судоми.

Загрозливі для життя алергічні реакції після вакцинації виникають дуже рідко. Якщо вони і виникають, то зазвичай відбуваються протягом від декількох хвилин до декількох годин після щеплення.

У 1976 р. було встановлено зв’язок між введенням певного типу інактивованої вакцини проти грипу (свинячого грипу) і синдромом Гієна–Барре. Відтоді під час використання вакцини проти грипу не було повідомлень, що вона викликає синдромом Гієна–Барре. Однак, якщо існує ризик виникнення даного ускладнення в результаті введення поданої вакцини, шанс виникнення такого синдрому дорівнює не більше, ніж 1–2 випадки на мільйон вакцинованих. Такий ризик зустрічається набагато рідше, ніж ризик захворювання грипом у важкій формі, яке можна попередити шляхом вакцинації.

Що робити в разі виникнення тяжкої побічної реакції?


ускладнене дихання

хрипота або задишка

висип

блідість

слабкість

прискорене серцебиття

запаморочення

Що необхідно зробити?

• Викличте лікаря або негайно зверніться з дитиною до лікарні.

• Повідомте лікаря про те, що сталося, вкажіть дату та час щеплення.

Як я можу більше дізнатися про щеплення?

• Зверніться до свого лікаря. Він може дати Вам листок-вкладиш з інформацією про вакцину або порадити інші джерела інформації.
• Зателефонуйте до районного чи обласного департаменту/відділу охорони здоров’я.

Читайте також: Пневмококова кон’югована вакцина (PCV13 та PCV10)

Вакцина для профілактики Hib-інфекції

Вакцина проти менінгококової інфекції A, C, W, Y

Загальні поради батькам щодо вакцинації