|

Кашель у дітей

Що таке кашель?

Кашель – це важливий захисний рефлекс, який допомагає очистити дихальні шляхи.

Ефективний кашель необхідний для підтримки здоров’я дихальних шляхів. Тому це цілком нормально, коли діти кашляють час від часу. Але іноді кашель є симптомом хвороби або іншого стану.

Які види кашлю бувають?

Кашель називається «сухим», якщо не виділяється слиз, і «вологим», якщо при кашлі виділяється слиз. Звук кашлю у дитини відрізнється в залежності від того, вологий він чи сухий.

У дітей зустрічаються специфічні типу кашлю, які типові для певних захворювань, як, наприклад при крупі або при кашлюку.

Так, наприклад, кашель, який називають «гавкаючим» є ознакою крупу (стенозуючого ларинготрахеїту). Його порівнюють з гавканням собаки, або звуками, які роблять тюлені. Читайте більше про круп тут.

При кашлюку виникає спастичний нападоподібний кашель і між нападами кашлю дитина має звучний вдих (реприза), після чого напад кашлю подовжується. Читайте більше про кашлюк тут.

Найчастіше кашель у дітей неважкий та не спричиняє порушення стану. Але в деяких випадках кашель може бути сильним та ускладнити дихання.

Кашель поділяється на гострий і хронічний (якщо він триває 4 тижні і більше). Якщо кашель у дитини триває більше 4 тижнів необхідно додаткове обстеження для виявлення причин.

Причини кашлю

Інфекції дихальних шляхів або легенів

Найчастіше зустрічаються інфекції верхніх дихальних шляхів, причиною яких є різні віруси. І більшість їх супроводжуються кашлем. Читайте більше “Дитина та застуда”. Рідше зустрічаються бактеріальні інфекції, які можуть викликати інфекції нижніх дихальних шляхів та легенів. У всіх випадках інфекцій в дихальних шляхах утворюється слиз, який подразнює кашльові рецептори, що спричиняє кашель.

Кашель при застуді, зазвичай вологий. Часто стає гіршим вночі. Це тому, що, коли дитина лягає, слиз стікає із задньої частини її носа та рота в трахею. Цей вид кашлю зазвичай проходить самостійно протягом трьох тижнів, але він може тривати і довше.

Подразники дихальних шляхів

Холодне повітря, пасивне куріння та забруднення навколишнього середовища можуть в деяких дітей спричиняти кашель. Це виникає внаслідок підвищення чутливості кашльових рецепторів.

Попадання в дихальні шляхи сторонніх предметів

Це може бути пил, шматочки їжі або більш великі предмети, які дитина може випадково вдихнути. Підозра на вдихання стороннього тіла з’являється, коли дитина починає раптово кашляти, а також хрипіти.

Не давайте дитині гратись дрібними предметами, це небезпечно! І не залишайте маленьку дитину наодинці, коли вона їсть!

Астма

Це хронічне захворювання дихальних шляхів, при якому виникає утруднення проходження повітря через дихальні шляхи. Це спричиняє кашель та/або свистяче дихання, утруднене дихання, задишку. Кашель при астмі часто посилюється вночі та після фізичного навантаження, сміху або плачу. Більш детально про астму читайте тут

Психологічні причини

Наприклад, звичний кашель або тик. Цей тип кашлю зазвичай проходить, коли дитина спить.

Інші проблеми з легенями, включаючи спадкові або вроджені захворювання

Коли необхідно звертатись за медичною допомогою?

Якомога скоріше зверніться до лікаря, якщо:

  • Вік дитини молодше 4 місяців
  • Дитині важко дихати, в неї шумне, свистяче або прискорене дихання. Прочитайте про норми частоти дихання у дітей тут (посилання)
  • Кашель виник після того, як дитина подавилась їжею або іншим предметом, навіть якщо такий епізод був кілька днів або тижнів тому
  • В мокротинні, яку викашлює дитина є кров, або дитина викашлює жовтий чи зелений слиз
  • Дитина довгий час відмовляється що-небудь пити
  • Дитина має підвищену температуру вище 38,5С більше 3 діб і виглядає дуже хворою. Читайте також Лихоманка у дітей
  • Кашель дуже сильний, безперервний або нападоподібний, дитина блює при кашлі або після кашлю
  • Кашель порушує нічний сон або денну активність дитини
  • Кашель триває більше 2 тижнів і не покращується
  • Якщо дитина була в контакті із хворим на COVID-19, або Ви живете в районі, де люди хворіють на цю інфекцію. Це потрібно, щоб оцінити ризик ускладнень для Вашої дитини. Лікар або медсестра також можуть сказати вам, чи потрібно дитині здавати аналізи на вірус.

Чи знадобляться дитині аналізи?

Це потрібно не завжди. Необхідність додаткових обстежень вирішується лікарем після опитування про симптоми дитини, початок захворювання та спадковість і після огляду. Існують різні тести, які лікарі можуть зробити, щоб визначити, що викликає кашель. Найпоширеніші тести для діагностики захворювань дихальних шляхів включають:

  • Рентген грудної клітки (іноді альтернативою є УЗД – ультразвукове дослідження) – застосовуються для діагностики пневмоній, туберкульозу, пухлин грудної клітини та інших захворювань
  • Тести для перевірки на інфекцію – лікар може взяти зразок з носа або горла дитини за допомогою ватного тампона. Потім проведяться ть лабораторні дослідження зразка. Зазвичай такі дослідження проводяться для діагностики грипу, COVID-19, кашлюка та інших інфекцій.
  • Дихальні тести – спірометрія, пікфлуометрія, вимірювання оксиду азоту у повітрі, яке видихається. Ці тести показують, як працюють легені. Застосовуються для діагностики бронхіальної астми. Більшість дітей від 6 років і старше можуть виконувати дихальні тести.
  • Бронхоскопія – це процедура, під час якої лікар використовує тонку трубку з камерою на кінці (так званий «бронхоскоп»), щоб оглянути дихальні шляхи дитини. Якщо лікар виявить предмет, який застряг у дихальних шляхах, він може видалити його під час цієї процедури.
  • Компьютерна томографія (КТ) легенів – застосовується для діагностики вродженої патології бронхів і легенів, онкологічних захворювань

Як полегшити кашель дитині?

Якщо кашель викликаний застудою, або іншою інфекцією:

  • Пропонуйте дитині пити багато рідини. Дитині старше одного року можна давати теплу воду з розчиненим медом (з умови переносимості). Мед пом’якшує кашель.
  • Забезпечте в кімнаті прохолодне і зволожене повітря. Використовуйте зволожувач повітря в спальній зоні дитини.
  • Зволожуйте слизову носу сольовими розчинами

Ви також можете спробувати включити гарячу воду в душі і посидіти з дитиною у ванній, поки вона дихає парою.

Тримайте дитину подалі від людей, які курять!

Як лікується кашель?

Лікування залежить від причини кашлю у дитини. Більшість дітей, які мають кашель, викликаний застудою, не потребують спеціального медикаментозного лікування кашлю.

  • У випадку бактеріальної інфекції, пневмонії застосовуються антибіотики. Слід памятати, що антибіотики не діють при інфекціях, спричинених вірусами, наприклад при застуді.
  • Астма лікується ліками, які дитина зазвичай вдихає в легені.
  • При вдиханні строннього предмету може бути проведена бронхоскопія, щоб знайти його та видалити.

Ліки, які «пригнічують» або заспокоюють кашель у дітей, зазвичай, не застосувуються, або призначаються лікарем у виключних випадках.

Що НЕ ПОТРІБНО робити при кашлі у дітей?

  • Не давайте дітям сиропи від кашлю та застуди, особливо якщо вони молодше 6 років. Доказів ефективності цих ліків для полегшення кашлю або скорочення його тривалості не існує, а ризики виникнення серйозних побічних дій цілком реальні.
  • Не давайте аспірин дітям молодше 18 років. Аспірин може викликати у дітей небезпечний для життя стан, який називається синдромом Рейє.

Що таке респіраторний етікет читайте в статті «Правила пристойності» для хворих на гострі респіраторні інфекції