Якщо у дитини алергія, а поряд немає алерголога?
Симптоми алергії інколи складно відрізнити від симптомів, пов’язаних з іншими хворобами. Зазвичай кашель, нежить, чхання або почервоніння спричинені гострими респіраторними вірусними інфекціями. Існує декілька ознак, що можуть свідчити про ймовірність того, що такі симптоми є проявами алергії.
Симптоми, що вказують на алергію
- Тривалість більше 4-х тижнів.
- Виникають та повторюються під дією певного чинника (тригера): при знаходженні в одному приміщенні з тваринами або контакті з пліснявою, пилком, їжею тощо.
- Симптом зникає, коли дія тригера відсутня. Наприклад, якщо вийти з приміщення на вулицю або навпаки зайти в приміщення (якщо йдеться про сезонні симптоми, спричинені пилком рослин), умити обличчя та інше.
- Якщо симптом провокується фізичним навантаженням, емоційним збудженням, неприємними запахами, тютюном тощо.
- Якщо у Вашій родині вже є близькі родичі, які мають підтверджені алергічні захворювання (бронхіальну астму, алергічний риніт або харчову алергію).
- Якщо у Вашої дитини були або є рецидивуючі (повторні) епізоди задишки та сухого нападоподібного кашлю, для лікування яких Ви використовували інгаляції сальбутамолом або комбінацією іпратропію бромід із сальбутамолом — так званий бронхообструктивний синдром (БОС).
- Якщо у Вашої дитини проблеми зі шкірою (наприклад, суха, свербляча шкіра або висип на шкірі зі свербежем).
- Якщо для лікування подібних епізодів захворювання Вашій дитині призначали антигістамінні препарати і вони були ефективними.
Розрізняють харчову та респіраторну (з боку органів дихання) алергію.
Харчова алергія
Є найбільш частою причиною розвитку тяжких невідкладних станів, наприклад, анафілаксії. До основних симптомів харчової алергії належать: нудота, блювання, почервоніння навколо рота, розвиток швидкого набряку слизової губ, ротової порожнини, гортані, висип у вигляді кропив’янки. Усе може починатися зі свербежу і неприємних відчуттів у ротовій порожнині та піднебінні, також можливе почервоніння навколо рота після прийому певних продуктів.
Респіраторна алергія
Є більш поширеною, але менш небезпечною, ніж харчова алергія. До симптомів респіраторної алергії належать: кашель, чхання, нежить, закладеність носа, свербіж шкіри навколо носа, ускладнене, шумне та свистяче дихання, яке вислуховується на відстані, іноді біль у горлі, кон’юнктивіт (запалення слизової оболонки очей) та свербіж очей.
Як потрібно діяти, якщо з’явилися алергічні симптоми, а лікаря поряд немає?
- Алергічні симптоми зазвичай розвиваються досить швидко, тому перший крок — викликати невідкладну швидку допомогу або звернутися до того, хто може надати Вашій дитині першу медичну допомогу. За умови відсутності зв’язку з медичними працівниками слід самостійно доставити дитину до найближчого медичного закладу.
- Після виклику швидкої можна зателефонувати лікарю-педіатру або алергологу, які добре знають особливості Вашої дитини.
- Основним лікуванням харчової алергії у випадку тяжкої реакції є введення розчину адреналіну, який випускається у вигляді шприц-ручки. При розвитку реакції легкої або середньої тяжкості можливе використання антигістамінних препаратів ІІ покоління (неседативних) (цетиризин, левоцетиризин, лоратадин, дезлоратадин) у віковій дозі, яку в разі потреби можна повторити через 15–30 хвилин. Додатково можуть бути використані оральні розчини, супозиторії дексаметазону/преднізолону або бронходилататори, наприклад, сальбутамол (якщо є ознаки бронхообструктивного синдрому, див. вище).
- При кашлі або утрудненому диханні необхідно звільнити дитину від одягу (який може зменшувати рухи грудної клітки) і надати їй доступ до свіжого повітря (іноді невелика кількість теплої води також може заспокоїти кашель та зменшити прояви алергії). Подальші дії залежать від наявності попередніх епізодів або історії діагнозу — алергічний риніт/астма тощо. Зазвичай батьки, діти яких мають підтверджений алергічний діагноз, мають із собою необхідні ліки у вигляді дозованих інгаляторів: їх потрібно використовувати за призначенням лікаря.
Важливо!
- Якщо симптоми алергії виникли вперше, надання невідкладної допомоги — початковий етап. Необхідно звернутися до лікаря-алерголога та провести спеціальні дослідження для встановлення точного діагнозу.
- Якщо дитина має алергічне захворювання, варто завжди мати при собі необхідні для надання невідкладної допомоги ліки: вентолін у вигляді дозованого аерозольного інгалятора (+ спейсер) та/або комбінований препарат, до складу якого входять гормони й бронходилататори, неседативні антигістамінні препарати, преднізолон/дексаметазон у вигляді супозиторіїв або оральних розчинів, шприц-ручку з розчином адреналіну (при наявності харчової алергії).
За умови коли потрібно чекати на допомогу, найкраще — не панікувати та не дослухатися порад тих, хто не має жодного відношення до надання медичної допомоги, бо це може зашкодити здоров’ю Вашої дитини.