Вакцина для профілактики Hib-інфекції
Що таке «Hib-інфекція»?
Hib-інфекція — захворювання, що викликається бактерією Haemophilus influenzae тип b (Hib). Часто використовують тотожні терміни: «Хіб-інфекція», «гемофільна інфекція».
Зазвичай ця бактерія вражає дітей віком до 5 років, але дорослі з певними порушеннями стану здоров’я теж знаходяться в зоні підвищеного ризику. Ваша дитина може заразитися Hib під час контакту з іншими дітьми або дорослими, які можуть бути носіями бактерій і не знати про це. Hib передається від людини до людини. Не завжди зараження Hib, зокрема потрапляння бактерії в носоглотку дитини, призводить до захворювання. Найчастіше діти є носіями інфекції. Іноді ці бактерії проникають у легені або кров, в такому разі Hib може викликати серйозні проблеми.
В Україні Hib є однією з основних причин бактеріального менінгіту серед дітей віком до 5 років. Менінгіт — інфекція, що вражає оболонки головного та спинного мозку і яка може призвести до тривалого пошкодження нервової системи та, як наслідок, спричинити глухоту. Крім того, Hib-інфекція може призводити до розвитку:
• пневмонії;
• тяжкого набряку горла, що ускладнює дихання (епіглотиту);
• інфекції крові (сепсису), суглобів (артриту), кісток (остеомієліту) та серцевої сумки (перикардиту);
• смерті.
Вакцинація
— найкращий спосіб захистити свою дитину від Hib-інфекції
Кому необхідно робити щеплення проти ХІБ-інфекції?
В Україні вакцинація дітям передбачена в календарі щеплень у віці:
Якщо батьки проводять щеплення комбінованою вакциною за власні кошти, то можливе введення дози вакцини в 6 місяців з ревакцинацією у 18 місяців.
Якщо Ви пропустили щеплення чи відстали від графіка, зробіть наступне щеплення дитині якомога швидше. Починати спочатку немає необхідності. Проконсультуйтеся зі своїм педіатром або сімейним лікарем щодо доцільності складання індивідуального графіка щеплень.
Безпечно
Щеплення вакциною проти Hib-інфекції можна безпечно проводити одночасно з іншими щепленнями.
Діти старшого віку та дорослі
Зазвичай немає необхідності робити щеплення проти Hib-інфекції дітям, старшим за 5 років. Однак деяким дітям або дорослим з особливими станами здоров’я необхідно зробити таке щеплення. До особливих станів належать: серповидноклітинна анемія, ВІЛ-інфекція, видалення селезінки, пересадка кісткового мозку або протипухлинна терапія тощо. За додатковою інформацією слід звернутися до лікаря.
Деяким людям не варто робити щеплення проти ХІБ-інфекції або краще почекати
• Людям, у яких виникла важка алергічна реакція на попереднє введення вакцини проти Hib-інфекції, не слід вводити наступну дозу вакцини.
• Людям, які мають тяжку алергічну реакцію на будь-який компонент вакцини проти Hib-інфекції.
• Дітям віком до 6 тижнів.
• Дітям, що мають застуду з температурою понад 38° С рекомендовано дочекатися одужання, перш ніж робити щеплення вакциною проти Hib-інфекції.
За додатковою інформацією зверніться до лікаря.
З якими ризиками пов’язане введення вакцини проти Hib-інфекції?
Вакцина, як і будь-який інший лікарський засіб, може викликати серйозні побічні реакції, наприклад, тяжкі алергічні реакції. Імовірність того, що це станеться, надзвичайно мала.
Переважна більшість дітей, яким зробили щеплення проти Hib-інфекції, не мають жодних реакцій, навіть несерйозних.
Почервоніння, місцеве підвищення температури або набряклість у місці ін’єкції введення вакцини
приблизно 25 випадків на 100 щеплених
Підвищення температури понад 38° C
приблизно 1 випадок на 20 щеплених
Якщо такі реакції й виникають, то зазвичай проявляються протягом одного дня після вакцинації і тривають до 2–3 днів.
Проконсультуйтеся зі своїм педіатром або сімейним лікарем щодо отримання докладної інформації про можливі побічні реакції.
Що робити в разі виникнення серйозних побічних реакцій?
Серйозні побічні реакції від вакцинацій — надзвичайно рідкісне явище. Наприклад, з 1 мільйона людей лише 1–2 можуть мати тяжку алергічну реакцію.
На що варто звертати увагу?
Будь-які серйозні порушення стану здоров’я, такі як тяжка алергічна реакція, висока температура, судоми або зміни поведінки, потребують звернення по медичну допомогу. Ознаками тяжкої алергічної реакції можуть бути утруднене або свистяче дихання, охриплість, висипання, блідість, слабкість, прискорене серцебиття чи запаморочення, які виникають за кілька хвилин або годин після щеплення.
Що необхідно зробити?
• Викличте лікаря або негайно зверніться з дитиною до лікарні.
• Повідомте лікаря про те, що сталося, вкажіть дату та час щеплення.
Як я можу більше дізнатися про щеплення?
• Зверніться до свого лікаря. Він може дати Вам листок-вкладиш з інформацією про вакцину або порадити інші джерела інформації.
• Зателефонуйте до районного чи обласного департаменту/відділу охорони здоров’я.
Читайте також: Вакцина БЦЖ
Вакцинація проти дифтерії, правцю і кашлюку
Вакцина для профілактики гепатиту B
Пневмококова кон’югована вакцина (PCV13 та PCV10)
Вакцина проти грипу (інактивована)