Пневмококова кон’югована вакцина (PCV13 та PCV10)

Чому важлива вакцинація?

Вакцина застосовується для захисту дітей і дорослих від пневмококової інфекції.

Пневмококова інфекція викликається бактерією, що має назву Streptococcus pneumoniae. Часто в повсякденному спілкуванні назву збудника скорочують до «пневмокок». Бактерія передається від людини до людини при близькому контакті (наприклад, контакти в сім’ї, дитячому колективі, тощо). Пневмокок є однією з основних причин інфекції вуха (середній отит) і може привести до більш серйозних інфекцій:

Бактерія Streptococcus pneumoniae
Бактерія Streptococcus pneumoniae

Дорослі набагато частіше хворіють пневмококовою пневмонією. Пневмококовий менінгіт викликає глухоту і ураження мозку; при цьому вмирає кожна 10-й хвора дитина.

Пневмококова інфекція може уразити будь-яку людину, однак найбільш високий ризик захворювання є у дітей до двох років, осіб старше 65 років, осіб з певними захворюваннями і курців.

До створення вакцини, наприклад, в США щорічно реєструвалося:

  • понад 700 випадків менінгіту;
  • приблизно 13 000 випадків інфекції крові;
  • близько 5 мільйонів випадків отиту;
  • приблизно 200 смертей.

Щеплення від пневмококової інфекції дозволила знизити ці показники серед дітей

на 88%

Від пневмококової інфекції в США щорічно вмирає близько 18 000 осіб старшого віку. Резистентність (нечутливість) нових штамів збудника привела до неефективності лікування пневмококової інфекції пеніциліном і рядом інших антибіотиків. Тому суттєво зросла важливість профілактики цього захворювання шляхом вакцинації.

Вакцина PCV13/PCV10

PCV (або ПКВ) це пневмококова кон’югована вакцина. PCV13 забезпечує захист від 13 типів пневмокока, а PCV10 – від 10 типів. Обидві вакцини можуть бути використані від 6 тижнів життя. В плановому порядку PCV (10 чи 13) вводиться дітям у віці 2, 4, 6 і 12-15 місяців. Пройти вакцинацію рекомендується усім дітям.

PCV10 використовується до 5 років. PCV13 дозволена до використання і після 5 років. Вакцинацію дорослим рекомндовано пройти при наявності певних захворювань, а також всім дорослим віком понад 65 років. Ваш лікар більш детально розповість про це.

Luxury golden vaccine bottle

Кому протипоказана вакцинація?

Якщо раніше спостерігалася небезпечна для життя алергічна реакція на введення даної вакцини, раніше розробленої пневмококової вакцини PCV7 або будь-якої вакцини, що містить дифтерійний анатоксин для PCV13 (наприклад, АКДП/АаКДП) або правцевий анатоксин для PCV10, не слід вводити вакцину.

Не слід вводити вакцину PCV особам з важкою алергічною реакцією на будь-який компонент вакцини. Повідомте свого лікаря, якщо після вакцинації розвинулася важка алергічна реакція.

Якщо людина, якій призначена вакцинація, відчує нездужання, лікар може рекомендувати перенести вакцинацію на інший день.

Ризики реакцій на вакцину

При застосуванні будь-якого лікарського засобу, включаючи введення вакцин, існує ризик розвитку реакцій. Зазвичай вони слабкі і проходять самостійно, але можливо і розвиток важких реакцій. Скарги пацієнтів після введення вакцини PCV змінювалися в залежності від вікової категорії та введеної дози.


Сонливість, тимчасова втрата апетиту, почервоніння і болючість в місці введення

приблизно 1 випадок на 2 щеплених

Набряк в місці введення

приблизно 1 випадок на 3 щеплених

Невелике підвищення температури тіла,

приблизно 1 випадок на 3 щеплених

Температура вище 39°С

приблизно 1 випадок на 20 щеплених

Дорослі скаржилися на біль, почервоніння і набряк в місці введення, а також на незначне підвищення температури тіла, втомлюваність, головний біль, озноб і біль в м’язах.

При одночасному введенні вакцини PCV і інактивованої вакцини проти грипу у дітей молодшого віку можуть виникнути судоми на тлі підвищення температури. Попросіть лікаря надати вам додаткову інформацію.


  • Після будь-якої медичної процедури, в тому числі після вакцинації, може бути непритомність. Для запобігання непритомності або травм, пов’язаних з падінням, рекомендується посидіти або полежати протягом 15 хвилин. Повідомте лікаря, якщо у вас виникне запаморочення, зміни зору або дзвін у вухах.
  • Після вакцинації у деяких дітей старшого віку і дорослих може виникнути сильний біль в ділянці плеча, а також обмежена рухливість руки (для дітей перших років – ноги), в яку було зроблено щеплення. Це відбувається дуже рідко.
  • Будь-який лікарський засіб може викликати важкі алергічні реакції. Такі реакції на вакцину спостерігаються вкрай рідко: за наявними оцінками, приблизно в 1 випадку на мільйон доз вакцини; вони трапляються через кілька хвилин після введення вакцини.

Як і з будь-яким іншим лікарським засобом, існує мінімальний ризик заподіяння значної шкоди здоров’ю і смерті.

Безпека

вакцин завжди контролюється

Що робити при виникненні тяжкої реакції?

На що слід звертати увагу?

Слід звернути увагу на будь-який стан, яке вас турбує, наприклад, на ознаки важкої алергічної реакції, дуже високу температуру або зміна поведінки.

Прояви важкої алергічної реакції: висип, набряк обличчя і гортані, утруднене дихання, прискорене серцебиття, запаморочення і слабкість. Як правило, це відбувається в період кількох хвилин і, дуже рідко, кількох годин після вакцинації.

Що необхідно зробити?

• Викличте лікаря або негайно зверніться з дитиною до лікарні.

• Повідомте лікаря про те, що сталося, вкажіть дату та час щеплення.

Як отримати додаткову інформацію про вакцину?

  • Зверніться до свого лікаря, який може надати Вам інструкцію до вакцини або запропонувати інші джерела інформації.
  • Зателефонуйте до Департаменту охорони здоров’я вашої області.
  • Зверніться до Центру громадського здоров’я МОЗ України через веб-сайт ЦГЗ.

Читайте також: Вакцина для профілактики Hib-інфекції

Вакцина проти поліомієліту

Вакцина проти грипу (інактивована)

Вакцина для профілактики гепатиту B

Вакцина проти менінгококової інфекції A, C, W, Y

Вакцинація проти дифтерії, правцю і кашлюку

Загальні поради батькам щодо вакцинації